Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

HISTORICKÁ ROČENKA: Loni jsme vám připomněli chátrající zámek i nezdařený seskok sovětských partyzánů

/
/
/
1629 ZobrazeníI v roce 2021 jsme pro vás na zpravodajském webu Vysočina-news připravili články o desítkách pozapomenutých regionálních historických památek, osobností či událostí. Připomeňte si s námi texty, které vás v loňském roce zaujaly nejvíce…

Vůbec nejvíc jste na našem webu klikali na článek, v němž jsme shrnuli historii zámku v Ronově nad Sázavou. Ten si nechal postavit bohatý majitel škrobárny, po druhé světové válce v něm komunisté zřídili byty a prodejnu a dnes historické sídlo chátrá.

Kromě toho vás v roce 2021 zaujalo taky vylíčení dramatických událostí, které zažili v březnu 1945 obyvatelé vesničky Kouty na úpatí Melechova. Těsně před koncem druhé světové války tam seskočilo patnáct sovětských parašutistů. Ti krátce po dopadu zjistili, že jsou jinde, než měli být.

Třetím nejčtenějším historickým článkem loňského roku se stal text o objevu historika Ondřeje Neubauera, který při svém výzkumu nalezl herbář, který přibližně před sto lety vytvořil veterán první světové války a dlouholetý ředitel chotěbořské dívčí školy Theodor Brukner.

Velký zájem mezi čtenáři vzbudil také příběh Jaroslava Kratochvíla, jehož rodina pocházela ze Světlé nad Sázavou. Kratochvíl se v roce 1940 nechal přemluvil a s těmi nejčistšími úmysly vstoupil do protektorátní vlády. Za jeho statečné postoje ho následně věznili nacisté i komunisté.

A na závěr připomínáme ještě článek o Eduardu Brzorádovi – rodákovi z bohaté německobrodské rodiny, který v rakousko-uherském parlamentu bojoval za zájmy českých zemí tak vehementně, až jednou po svém oponentovi v zápalu diskuse hodil desky s podklady.

  • Facebook
  • Twitter