V Humpolci o dobrovolnictví na Vysočině
Nový humpolecký prostor Mikádo, který slouží jako komunitní centrum, hostil konferenci nazvanou Dobrovolnictví v Kraji Vysočina, zúčastnili se jí zástupci neziskových organizací i státní správy.
„Pozvali jsme školské instituce i studenty a další osobnosti, jednotlivce i skupiny. Dobrovolnictví je pro každého a každý má co říct. Čtvrtek patřil panelovým diskuzím a workshopům. První panelová diskuze nesla název Dobrovolnictví u nás, kdy se podíleli o své zkušenosti odborníci z různých institucí,“ uvedla Eva Průšová, koordinátorka KOUS Vysočina, z. s., který akci ve spolupráci s Krajem Vysočina, Hodinou H, z. s., a Fokusem Vysočina, z. ú., uspořádal.
Druhý panel představil dobrovolnictví v zahraničí, o svých zkušenostech hovořila Jana Karasová z organizace Střed, Iva Maciá z Hodiny H a Aleš Urban s Veronikou Winnik, kteří vycestovali jako dobrovolníci do zahraničí v rámci Evropské dobrovolné služby, která dnes nese název Evropský sbor solidarity.
„Odpolední workshopy se věnovaly tématům, jak se stát dobrovolníkem, jak dobrovolnictví podporuje osobní a osobnostní růst a také, jak se zapojit do zahraničního dobrovolnictví a to formou spolupráce se zahraničním dobrovolníkem v Kraji Vysočina nebo formou vycestování za dobrovolnictvím,“ dodala Eva Průšová.
Na závěr čtvrtečního programu se uskutečnilo setkání zástupců neziskového sektoru (networking), kdy se vzájemně podpořili nebo sdíleli své zkušenosti a dobrou praxi. Během dne mohli účastníci zhlédnout prezentaci práce fotografa Milana Šustra a výběr jeho fotografií z různých projektů na téma dobrovolnictví.
„Pátek byl věnován vzdělávání na téma fundraising formou crowdfundingu s Petrem Melounem, projektovým manažerem Znesnáze21, právo pro neziskový sektor lektorovala advokátka Liběna Šrámková a řešení náročné komunikace se zhostil Jan Petr Nekovář, předseda KOUS Vysočina, z. s., a mentor,“ uzavřela Eva Průšová.