Nové vydání knihy historika Josefa Kalvody se představí na knižním veletrhu v Brodě
První svazek druhého rozšířeného českého vydání knihy politologa a historika Josefa Kalvody, rodáka z Malče u Chotěboře, Sovětizace Československa, představí v pátek 14. a v sobotu 15. října nakladatelství Dílo Kladno na Podzimním knižním veletrhu.
Nové vydání Kalvodovy knihy, původně vydané v angličtině pod názvem Czechoslovakia´s Role in Soviet Strategy (Role Československa v sovětské strategii, 1978, 1980), se od prvního českého vydání v roce 1999 v nakladatelství Dílo Kladno liší. Díky usilovné práci historika Jana Cholínského, který se věnuje především Kalvodově tvorbě, nyní nabízí širší kontext problematiky sovětizace Československa.
Jan Cholínský vydal v roce 2002 jeho životopis Poutník Josef Kalvoda a na základě studia Kalvodova díla v roce 2019 i knihu Mnichovská zrada, nebo pražský krach? s podtitulem Nečasova mise a rozpad Československa v září 1938.
Nové vydání knihy Sovětizace Československa, svazek první, nabízí čtenářům nejen starší Kalvodův text, ale také ukázky zdrojové literatury, z níž autor vychází, což činí čtení zajímavějším. Ještě v letošním roce by měl vyjít druhý svazek, který přináší Kalvodovy publikované i nepublikované články, které se k tématu sovětizace Československa váží, včetně recenzí a reakcí různých autorů na jeho tvorbu.
Na více než tisíci stránkách tak najde milovník historie poměrně detailní popis a výklad toho, jak se Československo kvůli politice jeho prvních vedoucích osobností dostalo postupně do sféry vlivu Sovětů a jaké to mělo dopady na společnost. Vše precizně zargumentované a doložené historickými prameny a odkazy, které získal Josef Kalvoda studiem archivních materiálů ve vládním americkém archivu i v dalších archivem celého světa. To činí jeho práci v českých podmínkách unikátní.
Zájemci najdou na Podzimním knižním veletrhu i další tituly kladenského nakladatelství Dílo včetně stěžejní Kalvodovy práci Geneze Československa v tiskovém středisku v patře Kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě.