Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Další premiéra Horáckého divadla Jihlava v sobotu

/
/
/
629 ZobrazeníHra Fabian německého prozaika, básníka, scénáristy a satirika Ericha Kästnera v dramatizaci Romana Sikory, to je nová česká premiéra, kterou uvede v sobotu 15. října na velké scéně Horácké divadlo Jihlava.

Erich Kästner (1899–1974) je u nás známý především jako autor úspěšných dětských knížek (Luisa a Lotka, Emil a detektivové). Jeho dílo je ale neobyčejně bohaté a různorodé. Byl také novinářem, fejetonistou a břitkým satirikem známým svou humornou a společensky bystrou poezií. Kästnerova potřeba reagovat na aktuální dění a tepat do nešvarů doby z něj učinila také autora kabaretních skečů a šansonů.

Za nacistické éry byl vyloučen z německého svazu národních spisovatelů a 10. května 1933 na berlínském Operním náměstí byly jeho knihy, spolu s díly dalších spisovatelů (Heinricha Manna, E. M. Remarqua aj.), přímo před jeho očima veřejně spáleny, mezi nimi i jeho společensko-satirický román z roku 1931 s názvem Fabian s podtitulem Deník moralisty.

Původní autorem zamýšlený a nakladatelem neschválený název Cesta do záhuby měl být přesným vystižením autorova varování a výzvou k ostražitosti a osobní odpovědnosti v divoké a dekadentní době konce 20. let 20. století.

„Ve Fabianovi nacházíme tolik styčných bodů a témat s politickou a společenskou situací, kterou žijeme dnes,“ okomentovala hru dramaturgyně Horáckého divadla Jihlava (HDJ) Barbora  Jandová a dodala: „Věřím, že se ta Kästnerova a naše výpověď, téma ohrožení demokracie, bezskrupulóznosti a především téma osobní odpovědnosti podaří přenést z jeviště do hlediště.“ 

Jakub Fabian, vystudovaný doktor filozofie a germanista pracuje v reklamě na cigarety, (odkud je, navzdory své úspěšnosti a kreativitě, stejně propuštěn), proplouvá jako němý pozorovatel nočními podniky, hospodami, uměleckými ateliéry a pofidérní společností hlavního města Berlína v době Výmarské republiky zlatých 20. let 20. století, v předvečer uchopení moci Adolfem Hitlerem. Na konci jedné epochy charakterizované úpadkem morálky a bezuzdnou dekadentní zábavou, která se nese ve stínu poválečné nicoty a s otazníky i vykřičníky nad dobou, která teprve přijde. Něžný ironik Fabian pouze přihlíží, kam se svět řítí … 

„Fabian je ironik a člověk, který v té době neumí chodit, neumí v tom plavat a možná ani nechce,“ prohlásil režisér Martin Tichý. Fabian je podle jeho slov pasivní člen mlčící většiny, který stejně jako někteří z nás marně hledá své místo ve světě.

Na německých jevištích se Fabian objevuje poměrně často jako klasický titul. Na velké scéně Horáckého divadla bude mít svou českou premiéru. Titulní roli svěřil režisér Martin Tichý novému členovi souboru HDJ Vítu Hofmannovi. Jeho nejbližšího přítele Labudeho, který je Fabianovým názorovým oponentem, hraje Marián Chalány, Fabianovu lásku Cornelii Battenbergovou hraje Stanislava Hajduková. V dalších rolích uvidíte Lenku Schreiberovou, Lucii Sobotkovou, Lukáše Matěje, Zdeňka Stejskala, Ondřeje Šípka a Šárku Býčkovou. 

Režisér Tichý pracuje se svým osvědčeným týmem – scénografem Pavlem Borákem a kostýmní výtvarnicí Markétou Sládečkovou. (Společně v Horáckém divadle inscenovali v dřívějších letech Sex noci svatojánské Woodyho Allena, hudební komedii Škola základ života a Moliérova Scapinova šibalství). Výtvarníky tentokrát doplní ještě autor projekcí Matyáš Ondra.  Hudbu složil Mario Buzzi, choreografie Tomáš Rychetský a Denisa Musilová. 

  • Facebook
  • Twitter