Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vážná a lovecká hudba bude znít ve středověkém podzemí

/
/
/
1277 ZobrazeníStředověkým podzemím ve Světlé nad Sázavou projdou každoročně stovky turistů, tentokrát je ale pro návštěvníky připravený speciální program. Jedná se totiž o netradiční prohlídku s hudebním doprovodem.

Podzemí bude volně přístupné od čtyř hodin až do půl šesté odpoledne a každý kdo přijde, se může zaposlouchat do tónů vážné a lovecké hudby. O kulturní část se budou starat Trubači z Liščího vršku a jejich hosté. Jedním z těch, kteří mají tento program na starost je Milan Čech ze Světlé nad Sázavou a vedoucí souboru Miloslav Ulrich z Dobrnic. 

Proč jste vybrali pro svůj koncert právě středověké podzemí?
Středověk má s loveckou hudbou hodně společného. Sice ne s její současnou podobou, ale spíše s loveckými signály troubenými na různé zvířecí rohy, které se používaly při lovech a štvanicích českých králů a šlechty. Dnes trubači hrají na žesťové nástroje (z plechu).
Základní nástroje máme dva: borlice – menší trumpetka připomínající pošťáckou a lesnice – větší, vypadá jako lesní roh pouze bez strojiva (klapek).
Proč do podzemí? Zcela běžně hrajeme v lese, kostelích a koncertních sálech, tak proč ne pod zem? 😀  

Koho a kdy napadla ta první myšlenka zahrát si pod zemí?
Tato úžasná myšlenka nejprve vůbec nenapadla trubače, ale mého souseda kamenosochaře Jaroslava Fiegera. Sám totiž zkoušel ve Světelském podzemí hrát na flétnu a troubit na kravský roh a byl nadšen místní akustikou. Potom už stačil jeden telefonát, malá zkouška na místě a nápad byl na světě. Hodně nám pomohly dámy z Infocentra ve Světlé. Paní Kupčíková a paní Sedmíková.

Jak bude celý program vypadat?
To naše vystoupení vlastně přesně daný program nemá. Vzhledem k současné situaci s korona virem není žádoucí, abychom shromáždili více lidí na jednom místě, a proto bude vystoupení vypadat jako procházka. Na různých místech v podzemí budou stát menší skupinky trubačů a postupně přehrávat jednotlivé skladby. Návštěvníci proto nikdy nebudou stát na jednou místě moc dlouho a za hudbou budou muset popocházet celým podzemím. 

Co vlastně všechno návštěvníci uslyší?
Návštěvníci si budou moci poslechnout skladby ze současné lovecké hudby od JUDr. Petra Vacka, Mgr. Petra Dudy, Josefa Selementa nebo profesora Antonína Dyka. Zahrajeme také skladby ze staré lovecké hudby ( 17.-18. st.) Od autorů Leopolda Koželuha, Ondřeje Antona nebo Jiřího Ignáce Linka. Na závěr naší procházky zazní několik úryvků z vážné hudby od G. Verdiho, A. Dvořáka nebo W. A. Mozarta.

V podzemí je 12 stupňů, neovlivní to nějak vaše hraní?
Dvanáct stupňů je teplota, kterou trubači snadno zvládnou a nenechají se jí rozhodit. Často musí hrát své skladby i v teplotách pod bodem mrazu, například když hrají na honech nebo rozsvěceních Vánočních stromků. Běžně také hrajeme vánoční koncerty, kdy nám počasí moc nepřeje. Z nízkých teplot proto strach nemám. Snad jen ze skutečnosti, že budu vystupovat pod zemí. Vadí mi totiž uzavřené prostory a tentokrát budu bojovat sám se sebou. Pokud bych se tam ztratil tak věřím, že mě někdo najde. 😀

Jak moc náročné je takové vystoupení zorganizovat a připravit?
Víte, pokud máte to štěstí jako já, že se sejde dobrá parta kamarádů a hlavně vynikajících trubačů a hráčů na lovecké nástroje tak je takové vystoupení brnkačka. 😀

Náročné je to spíš časově. Snažíme se co nejvíce scházet a trénovat. Člověk, který hraje na dechový nástroj, ho nemůže vytáhnout po roce ze skříně a začít hezky hrát. Je potřeba udržovat dobrý nátisk a skladby průběžně cvičit. Překážku nám kladou vzdálenosti mezi trubači. Někdo je místní (žije na Vysočině), někdo přijede z Krkonoš a další třeba od Mikulova. Trubači z Liščího vršku pořádají takovéto vystoupení několikrát do roka a právě letos, 4. července budeme vystupovat v kostele sv. Václava ve Světlé nad Sázavou již po desáté!!

Pokud bude koncert úspěšný, budete uvažovat o dalším podobném projektu?
Pevně věřím, že úspěšný bude :D! Jak ten v podzemí, tak i následně druhý den v kostele. Trubače z Liščího vršku doprovodí asi patnáct hudebních hostů. Většinou kamarádů lesníků, myslivců a trubačů. Budeme se snažit zachovat tradici Světelského vytrubování i do dalších let a dál se scházet.

A je možné vás slyšet přes léto na nějakých dalších akcích?
Možné to určitě je. Přes léto trubači doprovází hlavně kynologické akce loveckých psů, dětské dny pořádané myslivci a vystupují právě na svých koncertech. Naše hlavní akce jsou právě 3. a 4. července. Poté nás můžete slyšet také na začátku listopadu na koncertě lovecké hudby v Dobrnicích nebo třeba na svatohubertských mších.  

Pokud jen pro to bude prostor, tak bych chtěl touto formou poděkovat všem trubačům, co se zúčastní a všem lidem, kteří nám pomohli koncerty uskutečnit.

  • Facebook
  • Twitter