Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Brodě se rýsuje koalice ODS, ANO a TOP 09. K většině jí chybí jeden hlas

/
/
/
1324 ZobrazeníZa tři dny v Havlíčkově Brodě poprvé zasednou noví zastupitelé. A pořád není jasné, kdo bude městu v příštích čtyřech letech vládnout. Hned po volbách se na spolupráci dohodly ODS a hnutím ANO. S těmito dvěma uskupeními bude podle aktuálních informací serveru Vysočina-news spolupracovat TOP 09. Dohromady ale mají jen 12 hlasů – k většině tak ještě jeden potřebují. Dodat by ho mohli sociální demokraté, Piráti nebo komunisté.

Povolební vyjednávání letos v Havlíčkově Brodě připomínají handrkování na trhu. Lídři jednotlivých stran si přes média posílají vzkazy, kdo je větší „zrádce“ nebo kdo udělal větší „podraz“. Zároveň se předhánějí ve výrocích, s kým nechtějí spolupracovat a proč.

Už přes dva týdny je jasné, že základ budoucí městské vlády budou tvořit zástupci ODS a hnutí ANO (které ve městě utvořilo společnou kandidátku s uskupením Ženy za Brod). S nimi chce vládnout TOP 09 – serveru Vysočina-news to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje.

„Já vám to v této fázi nebudu potvrzovat, jediné, co vám řeknu je, že zatím jsme nic nepodepsali,“ řekl brodský lídr TOP 09 Libor Honzárek. Honzárek chtěl původně spolupracovat s KDU-ČSL, Broďáky a uskupením Společně pro Brod. Tuto koalici pak ale odmítla ODS.

ODS, ANO a TOP 09 ale dohromady pořád mají v 25členném zastupitelstvu jen 12 hlasů. Aby mohly prosadit novou městskou radu i své programové priority, potřebují získat ještě jednoho zastupitele. Ten prakticky jistě nebude z KDU-ČSL, Broďáků, uskupení Společně pro Brod nebo SPD.

Zbývá tedy například sociální demokracie a Piráti. Obě strany mají v zastupitelstvu jediného zástupce. „Já už s žádnou spoluprací nepočítám, hledám si práci,“ řekla serveru Vysočina-news Ivana Mojžyšková z ČSSD. „V pátek máme jednání naší strany. Tam si řekneme, jaká je aktuálně situace a jak budeme postupovat dál,“ řekl Jan Kerber z České pirátské strany.

Ve hře je však ještě jedna – zatím méně pravděpodobná – varianta. Pokud by nevyšla spolupráce se sociální demokracií ani Piráty, mohli by zbývající hlasy nové koalici podle informací serveru Vysočina-news dodat komunisté. Šlo by ale nejspíš jenom o jednorázovou podporu.

Nově zvolené zastupitelstvo se poprvé sejde v pondělí 5. listopadu v 15.00. Zastupitelé složí slib a pak začnou volit nové vedení města. Mezi jednotlivými uskupeními je shoda na tom, že starostou by měl zůstat Jan Tecl z ODS. Volba radních se ale může zkomplikovat. V krajním případě dokonce nová městská vláda nemusí v zastupitelstvu získat většinu. V takovém případě by Havlíčkovu Brodu i dál vládla stávají rada složená ze zástupců ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Broďáků, uskupení Společně pro Brod a ČSSD.

  • Facebook
  • Twitter