Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Spadlý strom na hřbitově v Jihlavě už odstranili, stále se tam ale nesmí

/
/
/
624 ZobrazeníÚstřední hřbitov v Jihlavě zůstává stále uzavřený. Ve středu 12. února se uklízelo, ve čtvrtek by mohl být otevřen. Sčítají se také škody v parcích a lesích města.

Orkán Sabine významně prověřil stabilitu všech stromů v ČR, ty jihlavské nevyjímaje. Podle místního správce zeleně však měla Jihlava v porovnání s ostatními městy štěstí. Pracovníci správy zaznamenali pouze tři vývraty jehličnanů a jeden zlom javoru. K optimismu je však ještě daleko.

„Některé stromy, které byly špatně zapěstovány před čtyřiceti až padesáti lety, mohou mít po silnějších větrech aktivované růstové defekty např. tlakové vidlice. V praxi se negativní dopad těchto tzv. tlakovek snažíme snížit redukcemi kosterních větví v kombinaci s dynamickými vazbami. Nicméně musíme si uvědomit, že pracujeme s živými organismy a míra rizika jejich selhání zde bude vždy. Přála bych si, aby toto naši spoluobčané pochopili a byli v případě extrémních větrů maximálně opatrní. Dá se bohužel předpokládat, že podobné Sabiny nás v budoucnu budou „navštěvovat“ mnohem častěji,“ uvedla Katarina Ruschková, vedoucí jihlavského odboru životního prostředí (OŽP).

Na ústředním hřbitově se už včera podařilo rizikový vývrat jedle odstranit. Bylo to velmi obtížné, ale profesionální tým stromolezců to podle K. Ruschkové zvládl perfektně.

Nyní se na hřbitově uklízí, odvážejí se odřezané a popadané větve a kontrolují se náhrobky. „Těžko soudit, zda by jedle zavěšená na sousedním smrku spadla. Každopádně jsme strašně rádi, že stromolezci byli ochotni provést práci okamžitě,“ uvedl David Marek z OŽP s tím, že se tak zamezilo škodám na náhrobcích odhadem za 300 tisíc korun. „Dnes ještě zkontrolujeme statické poměry všech exemplářů na hřbitově. Pak nic nebude bránit jeho znovuotevření,“ dodal.

Pokud budou stromy v pořádku, přestane foukat a úklid se zvládne během dneška, měl by se hřbitov otevřít opět ve čtvrtek 13. února.

Lesníci ze Správy městských lesů (SML) dnes provádějí kontroly také na porostech v majetku města, kam stále platí zákaz vstupu. „Teprve před pár minutami jsme vyrazili do terénu monitorovat škody, každý lesník musí zkontrolovat kolem 600 ha lesa. Nejdříve ve čtvrtek dopoledne budeme připraveni popsat stav našich porostů a sdělit první odhady škod. Teď jsou nejdůležitější životy a zdraví lidí a našich zaměstnanců,“ uvedl k situaci ve středu v 9.00 jednatel SML Václav Kodet, podle kterého situaci komplikuje i čerstvě napadaný sníh.

  • Facebook
  • Twitter