Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Třebíč posílá humanitární pomoc čínskému partnerskému městu

/
/
/
837 ZobrazeníV úterý 28. ledna obdržela třebíčská radnice žádost z partnerského města Yichang, o materiální pomoc. Yichang totiž leží v čínské provincii Hubei, která je ohniskem nákazy koronavirem 2019-nCov.

„Yichang nás požádal o zaslání zdravotnického materiálu, který nyní v Číně zoufale chybí. Jedná se zejména o jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou obličejové roušky, pláště a zástěry, čepice, rukavice a také dezinfekční prostředky,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

Zastupitelé Třebíče rozhodli, že partnerskému městu nakoupí materiální humanitární pomoc za 50 tisíc korun, stejnou částku věnoval Třebíči pro tyto účely Kraj Vysočina. Celkem tedy město Třebíč a Kraj Vysočina za pomoci lékárny Borovina nakoupili ochranné pomůcky za 100 000 korun. Téměř ihned po zveřejnění prosby partnerského města se na třebíčskou radnici začali obracet občané, zda by mohli finančně přispět.

„Peníze Číně nechybí, proto prosí o materiální pomoc. Nabídli jsme tedy široké veřejnosti, která by chtěla pomoci v této vážné situaci, aby zakoupila jednorázový ochranný materiál a přinesla jej k nám na radnici,“ popsal humanitární sbírku Pavel Pacal.

Od středy 29. ledna do pátku 7. února měli lidé možnost přinést nebo zaslat balíčky s humanitární pomocí.

„Lidé darovali opravdu hodně věcí, musím přiznat, že jsme to nečekali. Pomoc ve formě ochranných prostředků přinesli nejen Třebíčané a lidé z blízkého okolí, ale naše výzva se ujala prakticky v celé republice. Doputovaly sem balíčky z Olomouce, Prahy, Řečan nad Labem, Svařenova u Velkého Meziříčí, Světlé nad Sázavou, Klatov, Nového Bydžova a dokonce z Frýdku Místku. Mnozí dárci nechtěli být jmenováni, mnohdy jsme ani nevěděli, kdo balík poslal. Poděkovat za velmi lidský přístup k vážné situaci našeho partnerského města chci všem, moc si veškeré pomoci vážíme. Jmenovitě chci poděkovat Kraji Vysočina, třebíčské Charitě, KSČM Vysočina, Základní škole T. G. M. v Třebíči, panu Miloši Smejkalovi, panu Čížkovi a paní Kandové a také lékárně Borovina, že pro nás požadované ochranné prostředky nakoupila a shromáždila,“ popsal zapojení veřejnosti starosta Pavel Pacal.

Po ukončení sbírky byl na třebíčské radnici veškerý zdravotnický materiál roztříděn, zdokumentován a sečten. Od veřejnosti poletí do Číny pomoc také v hodnotě zhruba sto tisíc korun.

Celková zásilka z Třebíče má 387,3 kilogramů, je v hodnotě přibližně 214 000 korun a nejvíce jsou zastoupeny chirurgické roušky, kterých je téměř 27 000 kusů. Dále zásilka obsahuje více než šest tisíc latexových rukavic, téměř 11 000 ochranných chirurgických čapek, 6 500 návleků na boty, stovky jednorázových chirurgických plášťů, respirátorů, jednorázová prostěradla na vyšetřovací lůžka v rolích v délce několika kilometrů. Zásilka humanitární pomoci obsahuje také dezinfekční prostředky, například 25 kilogramů Chloraminu a 45 litrů dezinfekce na ruce.

Ve spolupráci se spediční společností Broekman Logistics odjela celá zásilka z Třebíče o hmotnosti 387,3 kilogramů ve středu 12. února do Prahy, kde bude ve skladovacích prostorách spediční společnosti opatřena bezpečnostními obaly. V pondělí 17. února pak zásilka poputuje na letiště Praha-Kbely, odkud by v úterý 18. února měla odletět se státním speciálem a humanitární pomocí České republiky do Číny.

  • Facebook
  • Twitter