Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pokud máte dobrou partu, tak jde otužování samo, říká s úsměvem Magda Řehořová

/
/
/
1410 ZobrazeníPraskání ledu, plavci v zimních čepicích, jekot při prvním ponoření do vody co má kolem -5 stupňů Celsia a já zachumlaný v zimní bundě s fotoaparátem u pasu a hrnkem horkého čaje v rukou. Přiznávám se, že jsem to jednou zkusil a do ledové vody vlezl po kolena, ale víc bych opravdu nedal.

Poslední dobou, skoro každý den vídáme na sociálních sítí fotky otužilců také z Vysočiny, kteří si prosekávají ledovou vrstvu na zamrzlém rybníku a chystají se na ledovou koupel. Otužování ale není jen trend současné doby, spoustu otužilců provozuje zimní koupání pravidelně třeba i několik let. Kvůli zavřeným vnitřním bazénům se ale několik plavců rozhodlo svůj trénink přesunout ven. S otužováním se dá začít prakticky kdykoliv, rozhodně to ale není něco, do čeho by se mohl člověk vrhnout po hlavě, musí se začít opatrně, pozvolna a nejlépe v letních měsících.
Mezi otužilce z Havlíčkova Brodu patří také Magda Řehořová, která si ani letos nenechala ujít novoroční koupání v zamrzlé hasičské nádrži na brodském letišti.

Magdo, kdy jsi poprvé začala přemýšlet, že zkusíš otužování a kdo tě k tomu přivedl?
O otužování v rybníce jsem přemýšlela už dlouho, ale pořád jsem nenacházela odvahu. Určitou formu otužování vlastně učím rodiny malých dětí a také ji aplikovala na svých vlastních dětech, protože už 22 let vedu plavání miminek a dětí v Havlíčkově Brodě Plaváček, a vím, jak je otužování pro imunitu skvělá záležitost. Když se s dětmi začneme od miminka, rozhodně se nám to vyplatí. Dříve jsem brala jako otužování saunu a poté studenou vodu a občas chladnou sprchu, ale až jarní zavření bazénů a nemožnost s dětičkami plavat, mne donutila k tomu, abych natočila nějaké video a podpořila tak rodiče, že i do venkovních vod se nemusí bát s dětmi jít a mohou se tak společně zanořit a zároveň si tužit své zdraví. A že to prostě jde.
V květnu jsem pak s sebou do vody vzala i svého rok a čtvrt starého vnoučka a byla to paráda. Nesmím také zapomenout na svoji velkou oporu v plavačce Míše, která se do rybníků zkoušela nořit už dříve.

Jak probíhá celý proces od začátku až po sekání díry do zamrzlého rybníka?
Já tak úplně podle platných pravidel s otužováním nezačala. Běžně se doporučuje začít napřed studenou sprchou ráno a večer, méně se oblékat nebo si zacvičit při otevřeném okně a pak postupně přejít do venkovních vod. Mne však k tomu donutily okolnosti, takže nějaké postupná příprava nebyla, prostě jsem šla. Jsem také hodně intuitivní, a protože jsem věděla, že jsem zdravá a že se na to cítím, udělala jsem to rovnou. A jak jsem v dubnu začala, tak to plynule přešlo až do zimy a chodím do těch vysekaných děr v ledu i nyní.


Jaké bylo tvoje první otužování? A neříkej, že ledové!
Na to první si úplně přesně vzpomínám, bylo to 12. dubna na Velkém Dářku. Chtěla jsem plaváčkům natočit video o tom, že i když nemáme bazén, můžou vlézt do rybníku. Udělala jsem si předtím menší rozcvičku, pomalu, ale jistě jsme vcházela do vody a důkladně to prodýchala. Voda měla asi 12 stupňů a byla jsem tam minutu. Velké překvapení pro mne bylo, že když jsme vylezla, bylo mi krásně teplo a vůbec jsem se nepotřebovala hned obléknout a zahřívat se. Tak to vše začalo a v tom prvním týdnu jsem byla hned pětkrát ve vodě a snažila se to tak dodržovat až do září.

Chodíte se nořit pod zamrzlou hladinu pravidelně, nebo jen když se nějak domluvíte?
Nyní do zamrzlého rybníku, kde si musíme vysekávat led, chodíme pravidelně. Jsme už velká parta, protože někdy v listopadu jsem se ještě přidala do skupiny, kteří si říkají Ledobroďáci. Máme dané tři dny v týdnu, kdy se jdeme zanořit. Výhodou je, že tam máme spousty chlapů, kteří mají na starost odsekání ledu. Pokud mám ještě prostor, jdu s kamarádkou nebo i sama (což by tedy být nemělo) i další dny. Každé ráno si dávám studenou sprchu.

Co je na otužování nejlepší a co naopak nejhorší?
Nejlepší je ten skvělý pocit, který má člověk po těle i v mysli. Při některém zanoření se soustředím na svůj dech, jak krásně proniká každým kouskem těla, což je velmi meditační a někdy si zase bezva popovídám s ostatními a je sranda. Co je nejhorší? Když už má voda méně jak 8 stupňů, tak to je bolest prstů na rukou a svlékání plavek. Proto, když to jde, tak chodím bez nich.

Pokud chce člověk začít s otužováním, kdy a jak je nejlepší začít?
Z mého pohledu kdykoliv, když se rozhodneme a cítíme, že je to pro nás v pořádku. Sice podle doporučení, které člověk najde na internetu od otužileckých odborníků, by tomu, než se zanoříme do přírodní studené vody, měla předcházet příprava. Já to začala přesně opačně a super.

Pociťuješ sama na sobě nějaké změny, díky těmto ledovým koupelím?
Je mi prostě fajn. Beru to jako další součást péče o své zdraví, svoji imunitu. Celkově mě toto téma zajímá už několik let, i díky Plaváčku, kde se snažíme jít přirozenou cestou ke zdraví. Takže plavání (celkové pohyb), zdravá strava (pro mne zelené potraviny GW), dobrá parta a otužování je prostě ideál. A jsem ráda, že jsem se do ledových koupelí, takto vrhla.

Když býval svět v normálním režimu, tak si učila rodiče s dětmi plavat, funguje Plaváček i nějakým způsobem na homeoffice?
Plaváček bohužel teď moc fungovat nemůže, protože kurzy v bazénu být nemohou. Snažíme se pro lidičky točit videa, co vše mohou s dětmi dělat doma – plavat ve vaně, otužovat, masírovat, cvičit. Nyní se zaměřujeme na plavání doma, kam naštěstí stále můžeme chodit za miminky od 14 dnů věku až 7 měsíců a rodičům tak ukazovat, co vše mohou s dětičkami dělat, poradit jim s psychomotorikou, pláčem, prdíky, stravou a spousty dalších věcí, co je zajímá a trápí. Proto pracujeme no tom, abychom se tímto v této době více zviditelnili a mohli aspoň touto formou rodinám pomáhat a být s nimi v kontaktu.

Můžeš těm, co stále váhají, zda otužování zkusit, cokoliv vzkázat, nebo je povzbudit.
Pokud to zkusit chtějí, tak ať do toho jdou. Ty strachy jsou jen v naší hlavě a hůře to vypadá z vrchu, než když do vody vlezeme. Pře rokem jsem si o těchto lidech říkala, že jsou borci, ale zároveň neskuteční blázni. Nakonec k nim patřím i já. A pokud máme k tomu dobrou partu, která podpoří, tak to jde samo.

  • Facebook
  • Twitter