Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nadace Via podpoří vznik místa pro setkávání na Heřmanském kopci u Moravských Budějovic

/
/
/
894 ZobrazeníNezávislá hodnoticí komise vybrala mezi třemi projekty, které se zapojí do 13. ročníku programu Místo, kde žijeme, také spolek K4 z Moravských Budějovic, ten vybuduje za podpory Nadace Via místo setkávání na Heřmanském kopci za městem. 

Vybrané týmy získají grant ve výši až 500 000 korun, odborné semináře a pomoc konzultanta, aby tak mohly během následujících dvou let proměnit veřejná prostranství a změnit k lepšímu místo, kde žijí. 

„Kromě grantu máme pro týmy přichystanou i další podporu ve formě seminářů či inspirativních cest po již v minulosti podpořených projektech. Navíc každý tým získá služby odborníka na komunitní plánování, který zmapuje aktéry a situaci v dané obci, pomůže místním naplánovat kroky k realizaci projektu a je jim průvodcem až k slavnostnímu otevření přeměňovaného prostoru. Účast v programu je náročná, a proto celý projekt není závislý na jednom aktivním tahounovi, ale minimálně na pětičlenném týmu z každé obce,” vysvětluje manažerka programu Místo, kde žijeme Petra Vymětalíková. Lidé společně naplánují změnu veřejného prostoru pro setkávání a potom se i fyzicky zapojí. „Proměně, která trvá dva roky, pomůže architekt a nezávislý moderátor veřejné debaty, ale nápady vzejdou od lidí, kteří v daném místě žijí,“ doplňuje.

Spolek K4 oživí Heřmanský kopec v Moravských Budějovicích  
Heřmanský kopec se nachází na východním okraji města Moravské Budějovice. Nejčastějšími návštěvníky kopce jsou rodiny s dětmi, teenageři, sportovci, pejskaři a všichni, kdo si chtějí vyčistit hlavu procházkou a pohledem na město. Vyhlídka na Heřmanském kopci je tvořena neudržovanou loukou, která odděluje pole od příkrého srázu nad říčkou Rokytnou. Spolek K4 se rozhodl, že na kopci vybuduje plnohodnotné místo setkávání, které budou moci využívat všichni obyvatelé Moravských Budějovic. Vyhlídku chtějí členové týmu podle výsledku plánovacích setkání doplnit dalšími prvky, aby se zde mohly konat komorní kulturní a společenské akce. Přitom chtějí zachovat co nejvíce přírodní ráz místa.  

Heřmanský kopec u Moravských Budějovic, kde by měla vzniknout místo pro setkávání na Heřmanském kopci za městem, foto: archiv spolku K4

Místo, kde žijeme
Nadace Via dlouhodobě podporuje projekty lidí, kteří se dají dohromady ve snaze vdechnout nový život zanedbaným prostranstvím, která se mohou stát magnetem pro místní společenský život. Kromě estetického vylepšení míst je podstatná společná práce na plánování a přeměně prostor. Lidé se domlouvají na společném cíli a tím zlepšují své vztahy vzájemně i k místu, kde žijí. Cílem je vytvoření neutrální půdy pro setkávání nejširšího spektra obyvatel obce včetně spolků a skupin, které v místě působí a také zlepšení komunikace a spolupráce místních lidí, neziskovek, firem a institucí v obci a okolí.

„Myšlenka obnovy společných prostor, které pomohou lidem opět nalézt cestu k sobě navzájem, přímo korespondují s vizí Hornbachu vlastními silami formou většího projektu zvelebovat místa, kde žijeme,“ uvádí David Kolář, marketingový ředitel společnosti Hornbach pro Českou republiku a Slovensko.

Program se realizuje za podpory společnosti HORNBACH, The Hamer Foundation a dalších individuálních dárců.  

  • Facebook
  • Twitter