Karikatury českých vědkyň ve vstupní hale Jaderné elektrárně Dukovany
Energetici v minulých dnech nainstalovali v Dukovanech novou výstavu Akademie věd České republiky. Ta přibližuje netradičním způsobem vědu ve své popularizační výstavě karikatur statečných žen průkopnic, které se zapsaly do dějin české a světové vědy.
Výstava nazvaná České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě je zastřešena projektem Otevřená věda Akademie věd ČR a vznikla v roce 2016 jako soubor karikatur českých vědkyň a jejich vědeckých přínosů. Záměrem výstavy je představit české vědkyně a upozornit především mladší generaci na jejich objevy, úspěchy a prvenství. Portréty českých vědkyň nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů. Hlavním cílem výstavy je přimět pozorného návštěvníka, aby nalezl správnou dvojici – vědkyni a její přínos vědě.
„V minulosti bylo vzdělání, profesní uplatnění a vědecká kariéra pro ženy něčím téměř revolučním. Přesto se našlo mnoho statečných průkopnic, které uspěly a dokázaly se nesmazatelně zapsat do rozvoje české i světové vědy,“ říká k výstavě jedna z dukovanských zaměstnankyň Ing. Kateřina Kunešová, technolog chemické kontroly a členka sdružení žen pracujících v jaderných oblastech WIN (Women in Nuclear).
V jaderné elektrárně nesmí chybět karikatura české jaderné fyzičky a průkopnice rentgenografie a radiokrystalografie Adély Kochanovské. Najdeme zde ale také zajímavosti o Ludmile Matiegkové, která se zajímala o starověky Egypt a vydala o něm několik odborných prací nebo známou českou farmakoložku Helenu Raškovou.
Kromě výstavy vědkyň zapůjčuje Akademie věd ČR také například expozici karikatur českých vědců a jejich vynálezů. Velkoformátové panely stručně představují vynálezy, na nichž se podílely badatelské osobnosti AV ČR, mezi kterými nechybí vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle, vynálezce polarografu Jaroslav Heyrovský nebo objevitel léků na AIDS Antonín Holý.