Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ani průvodci na hradech to letos nebudou mít lehké

/
/
/
1452 ZobrazeníNejen na Vysočině se mělo blížit zahájení turistické sezony. Touto dobou už pomalu ožívají hrady a zámky a každý správný kastelán má už zajištěné průvodce na léto. Bohužel letošní zahájení se prozatím odkládá a kdoví, jak to bude dál.

Je také možné, že budeme vídat průvodce v roušce a hlavně s omezeným počtem návštěvníků. Také se může stát, že se lidé budou nakonec bát vůbec vyrazit do uzavřených místností a hrady budou i přes léto prázdné. Rozhodnutí, co bude dál, čeká i sezonní průvodce, který se věnuje návštěvníkům na hradě Lipnice nad Sázavou. Martin Folejtar ze Světlé nad Sázavou prozatím studuje a letní sezonu pravidelně tráví činnostmi v oblasti cestovního ruchu. Letos možná turistům nic vyprávět nebude, a pokud ano, je reálné, že to bude v roušce a s ochranným štítem.

Martine, jak ses k práci průvodce dostal?
Obávám se, že má odpověď nebude ani trochu originální. K provádění mě více méně náhodou přivedla láska k historii. Úplně první krok jsem učinil asi v sedmi letech, kdy jsem usoudil, že moji tehdy milovaní dinosauři nejsou tak úžasní jako rytíři a vše s nimi spojené. Když jsem navíc objevil večerníček Zvířátka pana Krbce, měl jsem jasno – buď budu rytíř, nebo kastelán na hradě Kulíkově (směje se). Legrácky ovšem stranou, práci průvodce jsem si poprvé vyzkoušel v šestnácti, kdy mě do svých řad přijal Vlastivědný spolek Světelsko, který v té době úplnou náhodou provozoval muzeum na světelském zámku. Práce se mi zalíbila a já v ní pokračoval několik následujících letních prázdnin. Svou oficiální kariéru průvodce jsem nastartoval v prváku na VŠPJ, kde jsem studoval cestovní ruch. V rámci povinné praxe jsem se stal průvodcem v buddy programu pro zahraniční studenty, účastníky programu Erasmus, a o letních prázdninách mezi prvním a druhým ročníkem i průvodcem na zámku Žleby. Následující rok jsem životopis zaslal na lipnický hrad, no, a světe div se, pan kastelán mě přijal. Od té doby zde pracuji jako sezonní průvodce.

Už jsi nějak řešil letošní letní brigádu na hradě?
Po formální stránce mám práci průvodce zajištěnou, neboť většina památek své sezonní průvodce rekrutuje v předstihu, většinou už v polovině února. Podle aktuálních informací by hrady a zámky spadající pod Národní památkový ústav (NPÚ) měly otevřít počátkem června, bohužel, zda k tomu skutečně dojde, je ve hvězdách. Všichni zkrátka musíme doufat, že se Covid-19 umoudří a co nejdříve zmizí.

Průvodce na Lipnici, archiv Martina Folejtara

Jak se tebe jako studenta dotýká karanténa?
Současná situace je bezprecedentní a dotýká každého bez výjimky. Ačkoliv mi ochranná opatření do života zasáhla, patřím mezi šťastlivce, kteří jimi nejsou postiženi existenčně. Na distanční režim studia jsem si už zvykl, byť je poněkud zvláštní být přítomen na přednášce sedíce ve svém pokoji. Současná podoba výuky se nese v duchu online přednášek, skupinových hovorů, samostudia a samostatných projektů. Nejvíce mi vadí ztráta osobního kontaktu se spolužáky a vyučujícími a zejména atmosféra nejistoty, neboť nikdo zatím neví, jak bude probíhat zkouškové období.

Vím, že je asi teď těžké hádat, ale jaká podle tebe bude letošní sezona?
N
echci malovat čerta na zeď, ani působit jako pesimista, nicméně je třeba si přiznat skutečnost, že v důsledku preventivních opatření se letní turistická sezona možná vůbec neuskuteční. Erudovanější osoby zajisté odpustí, když se pustím do prognóz, ale podle mého názoru k výše uvedenému scénáři nejspíše nedojde. Jsem optimista a věřím, že letní turistická sezona proběhne, její realizace ovšem bude značně limitována a omezena. Víme, že dovolené v zahraničí se neuskuteční, nicméně tato skutečnost přináší jedinečnou šanci navštívit i méně známé kouty naší krásné zemičky. Musím přiznat, že je mi líto všech lidí pracujících ve službách napojených na cestovní ruch, neboť letošní rok pro ně bude dost náročný, po stránce psychické i ekonomické. Největší obavu mám o situaci v památkové péči, neboť omezená návštěvnost znamená nižší příjmy a tím pádem i omezené možnosti rekonstrukce a konzervačních činností, což může mít nevratné důsledky. Pokud bych to tedy shrnul, tak letošní sezona se ponese v duchu boje s osudem a zubem času.

Dokážeš si představit, že bys měl mluvit například hodinový výklad v roušce?
Určitě ano. Nosit roušku, pardon ústenku jsem si už zvykl, a když se nad tím zamyslím, tak i delší výklady s tímto „oděvním“ doplňkem budou nejspíše jen otázkou zvyku a času. Pakliže pustím uzdu fantazii, je třeba konstatovat, že třeba takový průvodce s rouškou na ústech, může poměrně důstojně suplovat hradní strašidlo (s úsměvem dodává).

Pokud bys letos nemohl provázet, co bys chtěl přes léto dělat?
Když už by tato hrůzná situace nastala, nejspíše bych požádal pana kastelána a pana údržbáře, aby mě přibrali alespoň na úklidové práce na hradě nebo v přidruženém objektu kostela v Zahrádce. Pokud by nebylo možné ani toto, zkusil bych nějakou obecně prospěšnou práci, třeba sázet stromky či jinak pečovat o lesy.

  • Facebook
  • Twitter