Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Zájemci mohou podpořit další knihu pořadatelky Literární Vysočiny

/
/
/
475 ZobrazeníV úterý 12. dubna uplynul rok od úmrtí básnířky, prozaičky a zásadní postavy literárního světa Zory Šimůnkové, která organizovala festival Literární vysočina. Její poslední knihu, sbírku povídek Překvápka a banality, v červnu vydá komunitní nakladatelství CrowdPress spolu s čtenáři. Podpořit její vydání je možné už jen do konce května.

„Název povídkové sbírky Zory Šimůnkové nám slibuje překvápka a banality. Ti, kteří autorku alespoň trochu znají, právem očekávají také určitou lehkost, laskavý humor a nečekané pointy. Tato knížka ale obsahuje mnohem víc. Jde o objevování zázraků ve všedním životě. O zjištění, že mohou být na každém kroku, jsme-li ochotni či schopni je vidět,“ říká v předmluvě knihy spisovatelka Jana Franče Jirásková.

Mladé nakladatelství CrowdPress zamířilo na knižní trh netradiční cestou crowdfundingu – na vydávání se tak od začátku podílejí samotní čtenáři. „Rozhodli jsme se otočit běžný postup, jak se čtenáři ke knihám dostávají – u nás si vybírají z ještě rozepsaných knížek a tím, že je nějaká zaujme a koupí si ji už v předprodeji, jí doslova pomohou na svět,“ přibližuje zakladatel CrowdPressu Jakub Jelínek.

Překvápka a banality je možné podpořit do konce května na webu prekvapka.cz, kde jsou k nahlédnutí a poslechu i ukázky. Podle toho, kolik kdo přispěje, se může těšit i na různé odměny.
„Ne nutně láska opětovaná, ne nutně kýčovitě romantická. Láska jako hybná síla všeho. Láska jako cosi, co se odehrává mimochodem – na pozadí odevzdanosti se osudu a čekání na špinavou tramvaj. Láska jako vzpomínka na lepší časy. Jako nevinný špás. Na inzerát. Až za hrob,“ prozrazuje Jirásková jeden z hlavních motivů v příbězích Zory Šimůnkové.
Povídková sbírka, jejíž přebal ilustrovala neotřelá slovenská výtvarnice Andrea Lala Rošková, naváže na úspěch předchozí fantasy novely Divné knížky Jany Baudyšové, retro sci-fi Tam nahoře ovce nejsou Edy Vlasáka a audioknihy Povídejme, si děti! Josefa Čapka, kterou namluvila Bára Milotová.

Zora Šimůnková (1965–2021)
Básnířka, prozaička a organizátorka literárních akcí Literární Vysočina, Den poezie a Večer přiměřených depresí. Autorka knížek Ten sprosťák a jiné povídky (Protis 2006), Láska je zdravá (spolu s V. Babničem, České Budějovice 2006), Hospodská byla ideální manžel (spolu s V. Francem, 2009).
Nakladatelství CrowdPress – myšlenka CrowdPressu se zrodila jako způsob, jak zbavit autory přímé závislosti na nakladatelích-investorech a monopolních distribučních řetězcích, a jak je namísto toho spojit přímo s jejich čtenáři. „Vzešla z širší úvahy na téma, s čí podporou má vznikat svobodná kultura – věřím, že odpověď zní: s podporou svého publika,“ říká Jelínek.

Více o sbírce a nakladatelství
Web a sbírka: http://www.prekvapka.cz/
Ukázky z Překvápek a banalit: https://www.crowdpress.cz/prekvapkaabanality_old/kdyz-se-marune-ukazal-andel/
Video ke sbírce


Web nakladatelství: https://www.crowdpress.cz/

  • Facebook
  • Twitter