Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

VÍME PRVNÍ: Kauza loňské vraždy v Brodě nekončí. Obžalovaný muž žádá nižší trest

/
/
/
1298 ZobrazeníAni víc než deset měsíců po loňské červencové vraždě ženy v Havlíčkově Brodě nemůžou soudy kauzu uzavřít. Na začátku května sice obžalovaný Ota Z. dostal od královéhradeckého soudu 12letý trest, necelý měsíc po vynesení rozsudku se ale rozhodl, že se mu trest zdá přísný. Podal proto odvolání. Informaci serveru Vysočina-news potvrdil mluvčí soudu Jan Kulhánek.

Otovi Z. původně hrozilo 12 až 20 let vězení. Státnímu zástupci se však nepodařilo prokázat, že svůj čin plánoval. Soud tak rozhodl, že šlo o takzvanou vraždu prostou (tedy čin spáchaný bez předchozího rozmyslu) – muž tak mohl dostat 10 až 18 let vězení. Soud nakonec přihlédl k řadě polehčujících okolností a nad Otou Z. za údajnou vraždu manželky vynesl 12letý trest.

Po vynesení verdiktu si jak žalobce, tak i obžalovaný muž ponechali lhůtu na případné odvolání. Zatímco státní zástupce se po prostudování rozsudku rozhodl, že 12 let vězení je adekvátní trest a odvolání nepodal, Ota Z. se rozhodl opačně.

Minulý čtvrtek tak jeho advokát soudu poslal odvolání. Stojí v něm, že muž sice uznává svoji vinu, 12letý trest se mu však podle dokumentu zdá příliš přísný a žádá proto jeho snížení.

Spis nyní míří k pražskému vrchnímu soudu. Tam ho bude jeden z tamních soudců přibližně měsíc studovat. Následně s největší pravděpodobností nařídí odvolací líčení. To by se mohlo (pokud nenastanou nenadálé okolnosti) konat ještě před koncem první poloviny prázdnin.

Stejný nebo nižší trest

Jaký bude jeho výsledek, pochopitelně nelze předem odhadnout. Soud bude mít několik možností: buď rozhodne, že 12letý trest je adekvátní a potvrdí ho. Může také rozhodnout, že je sankce příliš přísná a může ji snížit (v krajním případě může soud říci, že k nápravě Oty Z. stačí i kratší než 10letý pobyt ve vězení). Další možností pak je, že vrchní soud najde v postupu královéhradeckých kolegů chyby a spis jim vrátí s tím, aby je napravili (například aby vyslechli další svědky).

Vzhledem k tomu, že odvolání nepodal žalobce, je už teď na sto procent jasné, že Ota Z. ve vězení nestráví víc než 12 let.

Obžalovaný muž zůstává od začátku loňského září ve vazbě. Bude tam minimálně do začátku srpna. Vzhledem k tomu, že ho soud nepravomocně uznal vinným z vraždy je však krajně nepravděpodobné, že by se na svobodu dostal dřív, než si odpyká minimálně dvě třetiny trestu.

Ota Z. je obžalovaný z toho, že loni na konci července zavraždil svoji manželku. Následně podle kriminalistů její tělo odvezl do rybníku Malé Peklo u obce Kámen a nahlásil, že ženu pohřešuje. Vyšetřování trvalo víc než měsíc.

  • Facebook
  • Twitter