Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Havlíčkově Brodě uklidí židovský tyfový hřbitov

/
/
/
690 ZobrazeníV neděli 7. června se uskuteční úklid židovského tyfového hřbitova v Havlíčkově Brodě, který se nachází uprostřed polí nedaleko výpadovky z města směrem na Čáslav a Kolín. Sraz účastníků je v 8.00 a akce proběhne za každého počasí.

Židovský tyfový hřbitov nad městem (49.6251111N, 15.5690347E) vznikl v době první světové války v návaznosti na existenci barákové kolonie v prostoru areálu dnešní Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, kde byli umístěni uprchlíci z válkou zasažených regionů monarchie. V době tyfové epidemie přestal stačit židovský hřbitov v dnešní Ledečské ulici, a proto bylo několik set mrtvých židovských obyvatel barákové kolonie pochováno za městem.

V současnosti je tyfový hřbitov těžko dostupný pro návštěvníky, lidé se sem dostanou po cestě od nového hřbitova. Vedle vzrostlých stromů je hřbitov plný náletových dřevin, řada náhrobků je povalená.
Pořadatel úklidové akce doporučují, aby si zájemci s sebou vzali pracovní oblečení, hlavně dlouhé kalhoty, protože je na hřbitově vysoká tráva a kopřivy, vhodnou pevnou obuv, pracovní rukavice, jídlo a pití na celý den, pokrývku hlavy a hlavně dobrou náladu.
Pokud někdo plánuje cestu autem, měl by zajet po cestě až k přístupové cestě na hřbitov a požádat pořadatele o parkovací kartu. Parkování je domluvené s městskou policií.


  • Facebook
  • Twitter