Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Ve Vrchlického ulici v Jihlavě zasadí radnice stromy do speciálního substrátu

/
/
/
886 ZobrazeníV jílovité půdě kolem Vrchlického ulice v Jihlavě se nedaří stromům, proto zde pro ně město připraví ideálnější půdu pomocí takzvaného strukturálního substrátu.

Na zeleném pásu podél Vrchlického ulice v místech nad Halasovou ulicí, nechtějí růst stromy. Problém je v jílovité půdě, která byla na místo dovezena pravděpodobně při výstavbě domů v ulici F. X. Šaldy a Kainarově ulici. Většina problémů ale má řešení – město zde stromořadí zasadí do takzvaného strukturálního substrátu, pro který je na místě již připravená výsadbová rýha. Strukturální substrát se ve Vrchlického ulici začne dovážet v pondělí 6. dubna.

„Cílem je optimalizace vodního a vzdušného režimu v kořenové zóně stromů. Hlavní objem výsadbové rýhy bude tvořit strukturální substrát uložený po dvou vrstvách se zvýšeným hutněním. Svrchní vrstva bude ze štěrkového substrátu, který bude modelován s mírnou sníženinou ve středové části. Vrchní část pak bude oseta směsí pro štěrkové trávníky,“ přiblížila vedoucí oddělení správy zeleně Martina Gregorová.

Dosud město podél Vrchlického ulice sázelo platany javorolisté, mrazuvzdorné stromy vhodné do městského prostředí, které jsou velmi tolerantní k půdním podmínkám a dobře snášejí i pravidelné řezy.

Do strukturálního substrátu se nyní zasadí celkem 11 stromů – javory, lípy, habry, jasany i olše. Některé druhy budou vysazeny v různých velikostech, aby mohli pracovníci odboru životního prostředí sledovat, které sazenice v takto upraveném prostředí lépe prosperují.

„Autorem projektu je David Hora, který má zkušenosti s touto technologií např. z výsadeb před Národním Muzeem v Praze. Práce bude realizovat pod jeho dohledem Správa městských lesů Jihlava. K realizaci projektu pomohla i ochota společnosti STORMWARE, s. r. o., která bezplatně poskytla svoji plochu v ulici Za Prachárnou na namíchání strukturálního substrátu,“ doplnil náměstek pro oblast životního prostředí Vít Zeman.

  • Facebook
  • Twitter