Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Třikrát o Šťastném pondělí a jednou jinak s Jindřichem Šídlem

/
/
/
3329 ZobrazeníHAVLÍČKŮV BROD – Jindřich Šídlo je novinář a politický komentátor. Do Havlíčkova Brodu přijel jako moderátor úterní večerní debaty, kde konfrontoval svými dotazy eurokomisařku Věru Jourovou a novinářku Lídu Rakušanovou.

Koho napadl koncept pořadu Šťastné pondělí? A kde berete inspiraci?

Napadl mě. Bylo to spojení ironicky psaných článků z Hospodářských novin s glosami, které jsem dělal pro Českou televizi. Tak znělo zadání, které jsem dostal od Jakuba Ungra, šéfa Seznam zpráv. Spoluautorem, režisérem, grafikem a střihačem je Tomáš Dusil. Bez něho by pořad nebyl. Inspiraci získávám tak, že čtu každý den všechny noviny, zajímám se. Ještě v úterý si často říkám, o čem vlastně bude další díl, a jsem zoufalý. Ale okolo se děje tolik věcí. Ve čtvrtek, kdy točíme, často vyhazuji, protože se tam všechno nevejde.

Co vám do profesního života přinesla vaše ocenění?

Všechny ty ceny mi udělaly radost. Některé jsem dostal od porot, ať už větších nebo menších. Křišťálová lupa, z níž jsem dělal trochu vyrvál, mi udělala radost, protože o ní rozhodovali lidé. Tu flašku whisky jsem dal Tomášovi, protože whisky nepiju, Lupu jsem si doma nechal a jsem za ni rád. Ale ono to nevydrží navždy. Ten pořad se dělá vždy na týden, takže já si nemůžu vzít Lupu k psaní a říct si: „Hele, máš Lupu, to bude dobrý.“ Každý týden musí pokračovat. Za některé další ceny jsem dostal peníze, což bylo taky fajn. Jmenovitě třeba za Cenu Ferdinanda Peroutky a za Novinářskou cenu. Na druhou jmenovanou jsem velmi pyšný, protože jsem to byl já, kdo říkal, aby tento koncept původem ze Slovenska přenesli i do Prahy. A když už ji sem přenesli, tak mi ji dali taky.

Čím si myslíte, že je způsobena nynější zvýšená oblíbenost satirických pořadů s tématem politiky?

Možná proto, že tady žádné takové pořady dlouho nebyly. Myslím si, že se čekalo na něco po České sodě. I když to byl asi trochu jiný koncept, dělala ji Česká televize, takže na tom pořadu mohlo dělat více lidí atd. Dneska už by to Česká televize asi nedělala. Takže na takové formáty byl potom u nás asi hlad. Také se sem dostaly podobné formáty ze světa. Lidé sledují Johna Olivera nebo Saturday Night Live jako třeba já, takže půda byla připravená.

A na závěr otázka ne přímo ohledně Šťastného pondělí: Jaký vliv má podle vás mobilní žurnalistika na novinařinu?

Zásadní. Já jsem začínal samozřejmě bez mobilů. Zlom nastal v roce 1996, kdy si všichni politici u nás pořídili mobily. Dodnes se nás snaží krmit svou mobilní agendou, tím často přispívají k názorové agresivitě v zemi. Na druhou stranu, například tweety se dají přidat k článku a vypadají dobře graficky. Je třeba si uvědomit, že nové technologie jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Kdo by si ještě před deseti lety pomyslel, že taková banalita nás tolik ovlivní.

Text: Yvetta Hynčicová
Foto: Martina Artlová

  • Facebook
  • Twitter