Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Třebíčský Alternátor připravil výstavu o třebíčských koželuzích

/
/
/
912 Zobrazení



Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči-Borovině připravilo ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Třebíč novou tematickou výstavu věnovanou (nejen) třebíčským koželuhům. Návštěvníci zde najdou nástroje, které koželuhové a jircháři používali, ale také se dozvědí o tom, jakým způsobem se dříve činily kůže.
Zajímavým zpestřením jsou zvětšeniny článků, které vycházely o koželuzích v regionálním tisku mezi 70. léty 19. století a 20. léty 20. století. Lidé se tak dozvědí, jak se očití svědkové dívali na extrémní znečištění vody v Třebíči způsobené zdejšími koželužnami, přečtou si o ničivých požárech, které několikrát postihly borovinské koželužny bratrů Budischowských, zjistí, kolik si tehdejší koželuhové vydělali a co si za svoji mzdu mohli koupit. Nechybějí ani národnostně laděné články, které vznikly kvůli snah o germanizaci koželuhů ze strany některých třebíčských továrníků, či články se sociálním zaměřením. Ty se týkají zejména stávek, které koželuhové vedli z důvodu špatných pracovních podmínek – například v roce 1871 byla pracovní doba až 14 hodin denně. Pamětníci určitě ocení i nejrůznější zajímavosti, například o vorech koželužské rodiny Hassků, které nahrazovaly dnešní lávku z centra města do Kočičiny, nebo se dozvědí, jak s koželuhy souvisela starobylá Lorenzova vinárna. Nechybějí ale ani články z černé kroniky, které dokazují, že koželužská práce byla poměrně nebezpečná. Nejenže se to v nich hemží usekanými prsty a rukama, ale v Budischowského pobočce ve Vídni došlo i k hromadné otravě dělníků.
Výstava začne v pátek 1. února a potrvá až do letních prázdnin. Bude umístěna v expozici, vstupné na ni je zahrnuto v rámci běžného vstupného do Alternátoru.

  • Facebook
  • Twitter