Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Svatošův betlém ozdobily nové ovečky známých osobností

/
/
/
914 ZobrazeníVe Třech Studních na náměstí EU je i letos k vidění nejen tradiční vánoční dominanta – obří betlém malíře Ivana Svatoše – ale také originální stádo oveček známých osobností.

S největším ohlasem se letos stala olympijská ovečka akrobatického lyžaře Aleše Valenty (vítěz ze ZOH v Salt Lake City) nebo potápěče a filmaře Steva Lichtaga, který přežvýkavce pojal humorným způsobem.

Už z dřívějších oveček ve VIP stádu mohou diváci obdivovat např. ovečku herce Pavla Nového, Jiřího Lábuse, herečky Zory Jandové či spisovatelky Haliny Pawlovské.
Přikládání ručně vyrobených beránků se stalo oblíbenou vánoční zvyklostí. Svoji ovečku pro štěstí přidávají místní lidé i náhodní kolemjdoucí – děti i dospělí si ji totiž u betlému mohou rovnou namalovat. Každý rok jejich počet dosahuje neuvěřitelných 200,

„Těší mne, když slyším u Betlému zpívat děti koledy nebo páry, kteří si přicházejí pro Betlémské světlo. Je to kouzlo Vánoc a tak trochu i vzdor hlučným ohňostrojům a petardám, které patří spíše do města než na Vysočinu,“ podotýká malíř Ivan Svatoš.

Šíře betlému, který je nainstalován před Letní minigalerií, dosahuje neobyčejné šířky 3,84 cm a výšky 132 cm. Pozorní diváci v zasněžené snové krajině mohou spatřit důvěrně známé památky: např. poutní kostel sv. Jana Nepomuckého od Jana Blažeje Santiniho na Zelené Hoře, chalupu herce Radovana Lukavského nebo třístudenskou kapličku. Autorem je malíř a grafik Ivan Svatoš, který vytvořil slavný malovaný rozcestník.

Betlém je k vidění zdarma do 6. ledna 2020.

  • Facebook
  • Twitter