Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Román Klošár doplňuje v novém vydání v havlíčkobrodském nakladatelství Hejkal sedmero povídek

/
/
/
192 ZobrazeníHavlíčkobrodské nakladatelství Hejkal přinese na přelomu léta a podzimu na knížní trh román Jiřího Kratochvila Klošár aneb Co si mamlasové povídali. V novém vydání jej doplní sedm povídek a patnáct celostránkových černobílých fotografií brněnských budov a míst, v nichž se kniha odehrává.

„Román Klošár aneb Co si mamlasové povídali je příběh člověka, který zázračně rychle získá pohádkový majetek a vzápětí o něj stejně rychle přijde, odehrává se v devadesátých letech minulého století a jako všechny Kratochvilovy romány je zasazen do Brna, do přesně popsaných konkrétních domů, ulic a míst, ale přitom čtenáře zve i do kouzelných světů svébytné fantazie. Zároveň je obrazem střetávání dobra a zla v současném světě,“ představuje knihu spisovatelka a překladatelka Markéta Hejkalová.
Nový román doplňuje sedm povídek, některé z nich (Modlitba carovy chůvy, O Markytánce, Případ dobře uzamčeného pokoje) jsou nové, jiné jsou už téměř zapomenuté a v knize vycházejí v přepracované podobě po mnoha letech (Vrah holubů, Předvečer seance, Případ nevhodně umístěné šance). Poslední povídka Čertovo kopýtko je o spisovatelských osudech za normalizace i po pádu železné opony.

Obálka románu Klošár aneb Co si mamlasové povídali

Próza Jiřího Kratochvila si mě podmanila hned při prvním čtení. Šlo o povídku Vrah holubů, jejíž první verzi jsme otiskli v Hostu do domu. Překvapila mě: trojí vraždu vysvětlili autor i kriminalisté přesvědčivě, ale textem se vedle toho nesl náznak, že její skutečnou motivací byla tajemná trojí msta za povražděné holuby.
Podobná překvapení strojí od té doby vypravěč Kratochvil nepřetržitě. Na rozdíl od spisovatelů, kteří čtenářům lichotí sdělováním toho, co už vědí, zaskakuje své vyznavače vynalézavými dějovými zvraty a odchylkami od běžné logiky. Jeho tvorba je v původním smyslu zábavná. Básník – neboť takové označení si tento tvůrce plně zaslouží – podává obraz světa, jaký si vysnil a vymyslil. Skutečnost se pokaždé dostaví, ale nečekaně. Vyvolává to trvalou čtenářskou zvědavost. A tak jsem si Kratochvilův čerstvý svazek Klošár aneb Co si mamlasové povídali přečetl sice s chutí v rukopise, ale těším se, až jej budu číst znovu a znovu jako knížku. Přímo po tom volá
,“ vyznává se na obálce knihy spisovatel a dramatik Milan Uhde.

Kniha Jiřího Kratochvila je podle slov Markéty Hejkalové unikátní také v tom, že text doprovází patnáct celostránkových černobílých fotografií brněnských budov a míst, v nichž se kniha odehrává – Dům u čtyř mamlasů, Reissigova vila a vila Valerie Bauerové v Pisárkách, Jurkovičova vila v Žabovřeskách, magické Římské náměstí, Kratochvilovo oblíbené brněnské zákoutí a další. Autorkou fotografií je fotografka Pavla Kocourková.

Více informací na nakladatelství Hejkal.

  • Facebook
  • Twitter