Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Rok Josefa Kalvody připomene osobnost historika z Malče u Chotěboře

/
/
/
722 ZobrazeníV neděli 15. ledna uplynulo sto let od narození Josefa Kalvody, profesora historie a politických věd, publicisty, poradce vlády Spojených států amerických, předsedy Křesťanskodemokratického hnutí v exilu. Narodil se v domě naproti zámku v Malči u Chotěboře 15. ledna 1923.

Po druhé světové válce se Josef Kalvoda zapojil do politického života, což ho stálo ztrátu svobody, když ho na jaře 1948 uvěznila Státní bezpečností do vazby. Po propuštění ihned emigroval před blížícím se soudem do Německa, poté do Norska a roku 1951 do Spojených států amerických. Tam se chvíli živil manuální prací a následně vystudoval politologii a historii na několika univerzitách. Později sám začal vyučovat na vysokých školách a současně byl poradcem amerických vlád a členem republikánské strany.

Většinu svého života prožil Josef Kalvoda za katedrou při vzdělávání mladých lidí, archiv Jana Cholínského

Rok Josefa Kalvody odstartují dvě přednášky
První z akcí letošního Roku Josefa Kalvody, jejichž společným cílem je připomenutí významné osobnosti československých a českých dějin, bude přednáška nazvaná Jak rodák z Malče boural železnou oponu a české historické mýty. Exil prof. Josefa Kalvody.
Historik Jan Cholínský, pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů a propagátor a také vydavatel díla Josefa Kalvody, s ní vystoupí v úterý 17. ledna se uskuteční od 17.00 v Knihovně Ignáta Herrmanna v Chotěboři.

Ve středu 18. ledna se pak s historikem Janem Cholínským mohou od 18.00 setkat zájemci v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě na přednášce nazvané Proti komunismu a falšování dějin: Exil prof. Josef Kalvody.

Na obou místech budou mít zájemci také možnost zakoupit knihy Josefa Kalvody, které vydal Jan Cholínský ve svém nakladatelství Dílo Kladno. Půjde především o stěžení Kalvodovo dílo Genese Československa, v níž autor popisuje detailně vznikání republiky od roku 1914 do roku 1920, nové vydání knihy Sovětizace Československa – příčiny a důsledky, jejíž první svazek vyšel na podzim loňského roku a druhý by měl přijít na knižní pulty na jaře letošního roku.

Obálka druhého českého vydání knihy Role Československa v sovětské strategii, která tentokrát vychází v rozšířené podobě pod názvem Sovětizace Československa, archiv Jana Cholínského

Zájemci mohou zakoupit také životopis Josefa Kalvody Poutník Josef Kalvoda – Život a dílo historika a ideologa protikomunistického odboje v zahraničí z pera Jana Cholínského.

Na květen naplánovali organizátoři do Chotěboře a Malče dvoudenní mezinárodní konferenci, která připomene dílo a odkaz Josefa Kalvody.
Koncem října se pak uskuteční v Chotěboři první ročník pětidenní Podzimní školy Josefa Kalvody, která je určená zájemcům o historii a politologii z řad studentů, učitelů, ale další amatérských badatelů.

Bližší informace ke všem akcím získají zájemci na mailu: centrumvysocina@centrum.cz.

  • Facebook
  • Twitter