Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příběhy našich sousedů: humpolečtí žáci navštívili rozhlasové studio

/
/
/
765 ZobrazeníJeště před začátkem letních prázdnin si humpolečtí školáci zapojení do projektu Příběhy našich sousedů pod hlavičkou organizace Post Bellum stihli okusit řadu nových zkušeností.

Celkem pět týmů, ze dvou humpoleckých základních škol a humpoleckého gymnázia, jednak vyhledalo svého pamětníka, kterého žáci osobně poznali a zaznamenali s ním rozhovor o jeho vzpomínkách na významné historické mezníky 20. století, a jednak si získané informace pokusili ověřit i z jiného zdroje – archivu. To ale není zdaleka vše. Vedle toho měli možnost navštívit studio Českého rozhlasu Vysočina v Jihlavě, kde si na vlastní kůži vyzkoušeli hned několik novinářských a rozhlasových dovedností. Po návratu do školy na ně čeká zpracování všech získaných poznatků pro zveřejnění i příprava na slavnostní vyhodnocení soutěže.

Jak zmínila koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů pro Humpolec Barbora Šaňková exkurze do Českého rozhlasu Vysočina byla pro školáky velkým zážitkem. „Děti si na základě rozhovorů s pamětníkem připravily scénář a vyrazily s ním do Rozhlasu. Redaktorka Irena Šarounová se nám věnovala na sto procent, za což jí patří náš velký dík. Provedla nás po studiu, a dokonce nám umožnila nahlédnout do živého vysílání. Také jsme poznali práci editora nebo zprávaře. V neposlední řadě si žáci namluvili své vstupy do reportáže a zjistili, jak těžké může být správně artikulovat,“ popsala Barbora Šaňková.
Ani po návratu do školy nebudou mít žáci nouzi o další zajímavé činnosti. „Čeká je hlavně příprava na vyvrcholení projektu, kterým bude slavnostní vyhlášení. Musí vypracovat texty, které budou uveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz. Díky tomu se zájemci z řad široké veřejnosti budou moci sami přesvědčit, jak se práce dětem povedla. Slavnostní vyhlášení pak připadá na 25. října, kdy týmy školáků budou v humpoleckém kině prezentovat svá zjištění tak, aby co nejvíce zaujaly porotu složenou s nezávislých odborníků,“ prozradila humpolecká koordinátorka.
Porota vybere vítěze podle daných pravidel soutěže. Jak odborníky zaujmout, už bude na fantazii každého týmu. Ještě před slavnostním večerem si zájemci zpracované materiály od žáků budou moci prohlédnout na zmíněném webu. „Nejzazší termín, kdy budou na webu uveřejněny reportáže, dobové fotografie, fotografie z průběhu projektu, scénář reportáže a životopis pamětníka, připadá na první týden v říjnu,“ podotkla Barbora Šaňková.

Žáci v rozhlasovém studiu, foto: archiv Post Bellum


I když je podle slov humpolecké koordinátorky na hodnocení projektu Příběhy našich sousedů ještě brzy, už přece jen sbírá první ohlasy. „Děti zjistily, že není tak snadné správně se ptát a zjišťovat od pamětníka to nejzajímavější. A samozřejmě hodně žijí nadcházejícím slavnostním vyhlášení, ze kterého mají respekt. Pro řadu z nich to totiž bude vůbec první vystoupení před větším publikem,“ uvažovala Barbora Šaňková.
Město Humpolec zahájilo v letošním roce spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum jak v souvislosti s projektem Příběhy našich sousedů, který si klade za cíl najít ve městě a jeho okolí pamětníky historických mezníků 20. století a zpracovat jejich vzpomínky tak, aby byly uchovány pro další generace, tak v souvislosti s projektem Nezapomeňme. V rámci něj se Humpolec stane jedním z třiceti měst Paměti národa v republice, která vzpomenou na události spojené s pádem komunistického režimu a obnovením svobody. Oslavy vyvrcholí v den výročí, tedy 17. listopadu.

  • Facebook
  • Twitter