Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté se v úterý zaměří na Vysočině na cyklisty

/
/
/
608 ZobrazeníPolicisté se v úterý 16. června mezi 9.00 a 12.00 letos poprvé zaměří na Vysočině na cyklisty, na cyklostezce v ulici Romana Havelky poblíž Alzheimer centrum v Jihlavě proběhne první letošní dopravně bezpečnostní akce zaměřená na bezpečnost cyklistů.

„Od začátku roku do konce května evidovali policisté na Vysočině celkem
37 dopravních nehod, při kterých měl účast cyklista, což je o osm dopravních nehod více než v loňském roce za stejné období. Při těchto dopravních nehodách byl jeden cyklista usmrcen stejně jako v minulém roce. Pět cyklistů utrpělo v letošním roce těžké zranění a 28 cyklistů se zranilo lehce. U celkem pěti cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu,“ popsal vrchní inspektor Martin Hron.

Cyklisté mnohdy zapomínají na svou bezpečnost a vyjíždí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. „Jízdní kolo musí být vybaveno vpředu odrazkou bílé barvy, vzadu odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi na místě silniční kontroly pokuta v příkazním řízení až do výše 2000 korun. Ve výbavě jízdního kola nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola, doplnil Martin Hron.

Za snížené viditelnosti musí být podle slov Martina Hrona navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. „Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz,“ přibližuje Martin Hron.

S výbavou jízdního kola také úzce souvisí vybavení cyklisty. „Cyklista mladší 18 let musí za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu. Tuto přilbu musí mít za jízdy řádně nasazenou a připevněnou na hlavě. Ochranná přilba musí mít odpovídající velikost. Cyklisté starší 18 let nechtějí hazardovat v dnešní době se svým zdravím, a proto většina z nich užívá ochrannou přilbu také.
Při šetření dopravních nehod nebo při běžné silniční kontrole se policisté setkávají také s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Někteří cyklisté si zřejmě neuvědomují, že řidič nemotorového vozidla, nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek na úseku dopravy uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun,“ uzavřel Martin Hron.

  • Facebook
  • Twitter