Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pod Zelenou horou se pase stádo beránků

/
/
/
530 ZobrazeníV loňském roce se podařilo po opravdu dlouhé přestávce, která trvala dvě stě let, obnovit pastviny pod Zelenou horou u Žďáru nad Sázavou. Úspěšně se podařilo vyměnit sekačky za stádo ovcí, které se staralo o travnatý svah.

Tentokrát je tu oproti loňskému roku ale několik novinek. Na pastvinách se momentálně prohání pouze dvacet beránků. Ovce jsou totiž stále s jehňaty a pro ně zatím tento druh pastvy není vhodný, protože by mohla utéct. Navíc jsou ovce oproti beránkům výrazně hlučnější, takže po ránu tu bude větší klid. Pastvina byla rozšířena z jednoho hektaru na dva a ke vstupu slouží texaské brány, což je speciální otevřený průjezd do ohrady, přes který zvířata neuniknou. Používají se na místech, kde se nedá úplně spoléhat na návštěvníky, kteří by za sebou měli zavírat branky. Základem je rošt umístěný přes komunikaci, jehož mezery nebrání přejetí autem, ale ovce zde nedokážou přejít bez propadnutí, většinou to zvířata ani nezkouší. Další vítanou inovací pro návštěvníky je možnost se setkat se stádem právě vstupem na pastvinu. Zde ale platí jasná pravidla, ovce se nesmí v žádném případě přikrmovat a je tu přísný zákaz volného pohybu psů. Pokud toto budou návštěvníci dodržovat, vše zůstane tak jak má, v opačném případě by se musela pastvina znovu ohradit elektrickým ohradníkem.  

Více na Vysočina-news.cz.

  • Facebook
  • Twitter