Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Havlíčkobrodská novinářská legenda

/
/
/
584 ZobrazeníV Havlíčkově Brodě se uskutečnilo ve čtvrtek 3. června na radnici slavnostní přijetí Jaroslava Švandy, který celý svůj život věnoval žurnalistice, u příležitosti jeho životního jubilea 75 let. Starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl přivítal Jaroslava Švandu a jeho manželku Danuši.

Jaroslav Švanda se narodil 7. března 1946. Vystudoval gymnázium v Ledči nad Sázavou a střední ekonomickou školu v Havlíčkově Brodě. Jako student psal články do tehdejší Mladé fronty. Novinařina se mu stala nejen koníčkem , ale i povoláním. „Od roku 1972 jsem pracoval jako redaktor v týdeníku Cesta Vysočinou. Po pěti letech jsem zamířil do krajského deníku Pochodeň v Hradci Králové. Měl jsem redakční místnost v Havlíčkově Brodě. Byl jsem u zrodu Havlíčkobrodského deníku, který měl první vydání 1. dubna 1995. Od počátku jsem pracoval jako šéfredaktor a v roce 2007 jsem odešel do důchodu,” uvedl jubilant Jaroslav Švanda. Jeho koníčky jsou cyklistika, fotografování a sbírání propisovacích tužek. O svých zálibách řekl i několik příběhů.

Ve své velké sbírce propisovaček si nejvíce cení unikátní od prezidenta Václava Havla, který v roce 1994 navštívil Přibyslav. „Při pochodu k Žižkově mohyle jsem se k němu dostal a představil jsem se. Požádal jsem ho o věnování propisovačky. On mě odkázal na jeho mluvčího pana Ladislava Špačka,” řekl Jaroslav Švanda. Nevšední příhodu potvrdila ukázka propisovačky a dopis od Ladislava Špačka.
Fotografování se věnuje od mládí, kdy si pořídil fotokomoru. V dnešní době internetu a digitální fotografie málokdo uvěří, jak se dělala novinařina dříve. „Udělal jsem reportáž a fotil analogovým fotoaparátem. Vyvolal jsem film a prohlédl, zda se snímky povedly. S kinofilmem jsem pak šel v Havlíčkově Brodě na autobusové nádraží a předal řidiči linkového autobusu České Budějovice-Havlíčkův Brod-Hradec Králové. V tehdejším krajském městě Hradec Králové převzal kolega našich novin od řidiče kinofilm,” popsal historii Jaroslav Švanda. Text článku se posílal do krajské redakce dálnopisem, který byl později nahrazen faxem.

Zapis do Kroniky města Havlíčkův Brod


Vše se změnilo s příchodem digitální techniky. Noviny v tištěné podobě v posledních době už nemají velký odbyt, a tak počet výtisků rapidně klesl. „ Havlíčkobrodský deník v roce 1995 byl velmi oblíbený, protože jsme hodně psali o dění na okrese Havlíčkův Brod. Fanoušci sportu se v pondělním vydání mohli seznámit s výsledky všech soutěží. Tehdy jsme prodali 4500 výtisků každý den. Novinařině jsem věnoval hodně času na úkor své rodiny. Děkuji své manželce Danuši za pochopení. Jsme spolu 54 let,” dodal Jaroslav Švanda. Na setkání jubilant se nezapomněl zmínit o svých spolupracovních, kteří byli u jeho začátků novinařiny. Ladislav Marek, Ladislav Průša, Jan Kliment a sporťák tělem i duší Alois Svoboda. Svůj vztah k Havlíčkovu Brodu vyjádřil Jaroslav Švanda v zápisu do Kroniky města Havlíčkův Brod:
„Ve stále krásném Havlíčkově Brodě jsem se nejen narodil, ale také dlouhodobě žiji. Díky svému novinářskému řemeslu jsem mohl dobře poznat město Havlíčkovo i jeho občany, ale následně celou nádhernou Vysočinu. Jednalo se doslova o nezapomenutelné zážitky ze všech oblastí každodenního života v okrese a kraji. Bylo krásné a bylo toho hodně…. ”

  • Facebook
  • Twitter