Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Padla „temná“ zeď u Vysoké školy polytechnické Jihlava

/
/
/
900 ZobrazeníV pátek 10. května v dopoledních hodinách proběhlo bourání zdi u VŠPJ v ulici Tyršova, za kterou aktuálně roste stavba nového moderního výukového centra vysoké školy.

Zeď skrývala jihlavskou temnou minulost z dob 50. let minulého století. Během vykonstruovaných politických procesů bylo na tomto místě popraveno 11 lidí. Procesy proběhly i přesto, že jihlavský soud neměl povolení soudit tento typ zločinu a už vůbec neměl povolení k hrdelnímu právu. Přesto se tak stalo. Tyto procesy měly sloužit k vyvolání strachu a jako výstraha pro odpůrce totalitního režimu.

První tři popravení byli z procesu Veselý, Tuček a Rod. Následně proběhl v Jihlavě ještě tzv. Babický proces, kde byli popraveni lidé, z nichž někteří byli zatčeni již před samotným zločinem – střílením v Babicích. (Tento proces byl použit i jako volná předloha jednoho z dílů 30 případů majora Zemana.) V tomto procesu bylo popraveno osm lidí.
Zajímavostí z tohoto procesu byl fakt, že nejmladšímu odsouzenému bylo 20 let a plnoletost byla tehdy až od 21 let – popravili ho tedy protiprávně.
V roce 1952 proběhla poslední poprava, která souvisela s Babickým procesem.
Vysoká škola polytechnická Jihlava v souvislosti s úpravami terénu kolem nově budovaného výukového centra zřídí na tomto místě jako vzpomínku na všechny nespravedlivě odsouzené pietní místo.

  • Facebook
  • Twitter