Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Nové varhany se rozezněly na svatého Martina ve svatomartinském kostele v Třebíči

/
/
/
1088 ZobrazeníPo osmi letech veřejných sbírek se římskokatolický kostel s městskou věží znovu dočkal zvukomalebných tónů varhan. V neděli 11. listopadu na svátek svatého Martina požehnal nové varhany pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul za hojné účasti obyvatel Třebíče. Na nové varhany přispěla ve dvou etapách také Nadace ČEZ částkou 100 tisíc korun. 

Lepší symbolické datum pro slavnostní žehnání nových varhan v kostele sv. Martina z Tours, než v den svátku tohoto svatého, si třebíčští věřící zvolit ani nemohli. Nedělní dopolední mše s požehnáním nových varhan završila dlouholeté úsilí nejen věřících, ale i místních obyvatel Třebíče o zachování kulturního dědictví. Plány na obnovu varhan z roku 1796 vznikly před devíti lety, o rok později se rozběhla veřejná sbírka a v roce 2012 byla vyrobena první nová píšťala. Výstavbu varhan finančně podpořili místní věřící při pravidelných sbírkách, veřejnost při benefičních koncertech, dále také firmy, Nadace ČEZ prostřednictvím Jaderné elektrárny Dukovany, město Třebíč a Kraj Vysočina.

Nové varhany

Stavba nových varhan do původní varhanní barokní skříně probíhala v několika etapách. Ovládání se vrátilo k mechanické hrací i rejstříkové traktuře, rejstříky je nově možné ovládat i elektronicky, což usnadní hru nejen při koncertech, ale i při liturgii. Kvalitní práci odvedla renomovaná firma Kánský-Brachtl z Krásných Louček u Krnova.

„Jsem ráda, že se podařil tak významný a velkolepý projekt výstavby nových varhan v Třebíči a že naše nadace mohla být u toho. Přeji třebíčským, aby jim krásné tóny varhan dělaly radost mnoho dalších let,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková

Varhany při nedělní bohoslužbě požehnal pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul. Lidé si mohli varhany v průběhu neděle osobně prohlédnout s odborným komentářem, odpoledne se kostelem sv. Martina rozezněl varhanní koncert Anny Kolaříkové s názvem Na Martina u Martina. Sváteční den zakončili věřící v Třebíči děkovnou večerní mší svatou.

„Nové varhany stály více než deset miliónů korun. Většina částky je splacena, stále ale ještě chybí téměř 1,5 milionu. Kdo by měl tedy zájem, může přispět zakoupením jednotlivé píšťaly či jiným způsobem uvedeným na webových stránkách naší farnosti. Upřímně děkuji všem dárcům,“ dodal třebíčský děkan Jiří Dobeš, který byl po celou dobu neúnavným „hnacím motorem“ celého projektu.

  • Facebook
  • Twitter