Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Válečné veterány uctila Třebíč u pomníku padlých i zvoněním zvonů

/
/
/
787 ZobrazeníDen válečných veteránů si 11. listopadu připomínají od roku 2001 i v České republice. V Třebíči položil v neděli 11. listopadu květiny k památníku obětem první i druhé světové války na starém hřbitově místostarosta Milan Zeibert.

K uctění válečných veteránů se letos přidala také římskokatolická farnost zámek Třebíč. V 11.00 se rozezněly zvony v bazilice sv. Prokopa.

Podle slov Eduarda Stehlíka, ředitele Odboru válečných veteránů Ministerstva obrany ČR, žije V České republice přes 400 válečných veteránů z druhé světové války a přes padesát těch, kterým byl přiznán statut válečného veterána na základě zákona o odboji a boji proti komunismu.

Položení květin v Třebíči

Nejvíce je novodobých válečných veteránů, kteří byli účastni na zahraničních vojenských misích Armády České republiky. Podmínkou pro získání osvědčení je nejméně devadesátidenní pobyt v oblastech válečného konfliktu, nebo 360 dní v méně rizikových misích. Novodobých válečných veteránů je u nás přes 14 tisíc.

Symbolem Dne veteránů je květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou napsal v roce 1915 kanadský chirurg John McCrae.

Zdroj: Rozhovor s Eduardem Stehlíkem, ředitelem Odboru válečných veteránů Ministerstva obrany ČR, Radiožurnál

  • Facebook
  • Twitter