Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Naučná stezka na Staré plovárně v Jihlavě je kompletní

/
/
/
1256 ZobrazeníČtyři dřevěné interaktivní panely završily sedmiletou výstavbu naučné stezky na Staré plovárně v Jihlavě. Nyní je možné se na kilometrové stezce dozvědět více o funkci lučních i rybníkových biotopů, zvířectvu, se kterým se při štěstí lze na Staré plovárně setkat, i o včelách a jejich pěstování.

První procházku po zcela dokončené cestě podnikla i primátorka města Karolína Koubová se svými dětmi.

„Naučné stezky jsou fajn, je to zavedený způsob zatraktivnění přirozených cest. Plánů ale máme spoustu a pracujeme i na jiných možnostech, které by mládež do poznávání zapojily ještě víc, například přímým kontaktem s herními prvky. Stezky by pak mohly navazovat více na Stříbrné údolí, kde nejde jenom o přírodu, ale i o místa paměti a další zajímavé momenty v prostoru,“ vyjádřila primátorka při odpolední cestě kolem Staré plovárny.

Stezka za více než 300 tisíc korun byla zrealizována z financí Ekofondu, který je součástí rozpočtu města Jihlavy. Nově přidané čtyři dřevěně otáčecí panely sdělí kolemjdoucím více o biotopu rybník a louka, i o stromech a zvířectvu v okolí.

V roce 2016 byla také městem vydána informační brožura Stará plovárna, která obsahuje trasu stezky, podrobný popis plovárny a i jejích zajímavostí. Brožura je k dostání na Turistickém informačním centru v budově jihlavské radnice na Masarykově náměstí.

Stará plovárna je zároveň součástí Stříbrného údolí, které vede od Starých hor údolím Jihlavy k soutoku s Jihlávkou a pak údolím Jihlávky přes Starou plovárnu až do Ráje.

Koupání na plovárně
Mezi dalšími plány vedení města je kromě zmíněných odpočinkových míst a doplnění naučných stezek na Staré plovárně také dosažení toho, aby se v rybníce dalo koupat.

„Aby byla voda přístupná plavcům, tak se musí nejprve odbahnit, což může zajistit pouze vlastník, tedy Povodí Moravy,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Jedna vize o budoucnosti Staré plovárny je však pro vedení města jasnější. Již nyní je zde městský sad, který bude nadále rozvíjen a doplňován. Sad bude jedním z menších sadů doplňujících plánovaný nový velký ovocný sad, jehož zřízení je jedním z úkolů v Programovém prohlášení Rady města Jihlavy pro současné volební období.

„Stačí, aby se o sad začalo pečovat a přibylo zde pár laviček. Investice za pár korun, která by místo posunula o kus dál. Sad samozřejmě nebude pouze v tomto místě, ale doplní zelené plochy po celém městě,“ doplnila primátorka města.

  • Facebook
  • Twitter