Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na městském okruhu zbystřete. V severozápadní části Jihlavy se loni staly dvě vážné nehody

/
/
/
855 ZobrazeníDopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2019. Na Vysočině by měli řidiči zbystřit smysly na městském okruhu kolem Jihlavy. V jednom z úseků loni došlo ke dvěma vážným nehodám s jedním úmrtím.

Allianz Automapa je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů Allianz pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Allianz Automapy je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2019, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než sto metrů. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích první třídy.

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly od roku 2016 identifikovány v žebříčcích nehodovosti Allianz, a v roce 2019 splnily daná kritéria. Seznam vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH.

Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění; počet nehod s jakýmkoli jiným zraněním; počet osob, které utrpěly při těchto nehodách smrtelné nebo těžké zranění; závažnost ostatních zranění; a počet ostatních nehod v dané lokalitě.

Nejnebezpečnější nová místa podle Allianz
Nejhorší desítka nových lokalit je rovnoměrně rozdělena mezi křižovatky a volné úseky. „Oproti roku 2018, kdy byly nehodové lokality nejvíce soustředěny do Středočeského a Českobudějovického kraje, jsou v roce 2019 lokality rozptýleny mnohem rovnoměrněji po celé České republice,“ uvádí Jaroslav Heinrich z HBH. „Zároveň poprvé za celou dobu zpracování této zprávy nebylo identifikováno žádné místo, ve kterém by v daném roce došlo ke třem různým nehodám s úmrtím, nebo těžkým zraněním.“

Analýza dopadla nejhůře pro křižovatku na silnici I/2 ve Středočeském kraji poblíž Bečvár. Severně od vesnice Poďousy, která je součástí tohoto správního celku, došlo loni k celkem 13 nehodám, z toho dvě byly vážné. Tři lidé si odsud odnesli těžká zranění, 17 lidí utrpělo lehká. Zajímavé je, že žádná z havárií se neodehrála v lednu, únoru, říjnu a listopadu, kdy naopak tradičně povětrnostní podmínky řidičům příliš nepřejí. V prosinci taktéž došlo „pouze“ k jedné havárii.

Druhou nejhorší novou lokalitu roku 2019 identifikovala Allianz Automapa v Jestřebí v Libereckém kraji. Jde o křižovatku na silnici I/9, která je sice z hlediska aktuální metodiky novým nehodovým místem, ale byla jako problematická sledována již i před více než deseti lety. V západní části města zde loni došlo k deseti nehodám, z toho ke dvěma vážným. Dva lidé se zde těžce zranili a 11 si odneslo zranění lehčího rázu.

Třetí nový nejrizikovější úsek se podle Allianz Automapy v loňském roce nacházel v Královéhradeckém kraji v katastru Dobrušky. Na křižovatce jihovýchodně od města došlo v roce 2019 k celkem sedmi nehodám, z nichž dvě byly vážné. Jeden člověk při nich na místě zemřel, jeden se těžce zranil, a dva si odnesli zranění lehčí. K pěti ze všech těchto nehod došlo na podzim a v zimě.

Kraj Vysočina skončil v celostátním hodnocení devátý
Z top desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2019 dva objevily ve Středočeském, dva v Libereckém, a dva v Jihočeském kraji. Po jedné příčce obsadily kraje Královéhradecký, Pardubický, Ústecký a Vysočina.

Vysočina se celostátně umístila na deváté příčce, jako rizikový byl identifikovaný úsek na silnici I/38 v severozápadní části Jihlavy. Jde o součást městského okruhu poblíž řeky Jihlava. Loni zde došlo ke dvěma nehodám, obě byly vážné. Jeden člověk při nich na místě zemřel, jeden byl těžce zraněn.

Úvodní ilustrační foto: archiv Policie ČR

  • Facebook
  • Twitter