Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Jaderné elektrárny meziročně zvýšily výrobu o více než šest procent

/
/
/
795 ZobrazeníJaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodaly do přenosové sítě v loňském roce téměř 30 miliard kilowatthodin elektřiny, o necelých 200 milionů víc než v roce 2017. Na nárůst měla rozhodující vliv výrazně vyšší meziroční výroba v Dukovanech.


Více elektřiny než roční plán dodal do přenosové sítě i Temelín, který zaznamenal historicky druhou nejvyšší výrobu. Obě české jaderné elektrárny se drtivou měrou, podílejí na bezemisní výrobě elektřiny v rámci Skupiny ČEZ.

Stačilo jen o něco chladnější počasí nebo den provozu navíc a české jaderné elektrárny by dosáhly v roce 2018 na magickou hranici výroby ve výši 30 terawatthodin (30 miliard kilowatthodin). Ve skutečnosti se ukazatele výroby o půlnoci 31. prosince zastavily na číslici 29,91 TWh. „Překonat plán je fajn a samozřejmě je to úspěch, ale daleko důležitějším parametrem je bezpečnost provozu, ve které neexistují kompromisy. A to chceme a musíme dokladovat každodenním provozem,“ konstatuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Výroba v českých jaderných elektrárnách se zvyšuje už druhým rokem po sobě. V loňském roce to bylo díky rekordní produkci Temelína, letos výrazně pomohly Dukovany, které do sítě dodaly 14,25 TWh, o 20,22 procent více než v předchozím roce a dosáhly tak šestá nejlepší výroby v historii. Přesto ale ředitel této elektrárny úplně spokojený není. „Neměli jsme v plánu trhání rekordů, zaměřili jsme se mimo jiné na plnění podmínek vyplývajících z povolení k dalšímu provozu. Rezervy vidím hlavně ve stabilitě výroby. Několik krátkých vložených odstávek jsme sice zvládli dobře, ale i tak chci jejich počet výrazně snížit,“ dodal Miloš Štěpanovský.

Jihočeský Temelín má za sebou druhý nejúspěšnější rok v historii. Kvůli plánovaným odstávkám pro výměnu paliva zde bloky v loňském roce stály o něco déle než v roce 2017, přesto ale interně nastavený plán výrobou 15,66 TWh překonal. Mimo jiné i díky mírnému zvýšení výkonu v nejaderné části elektrárny. „Před dvěma týdny jsme dosáhli plnoletosti a to se musí projevit,“ vysvětluje s úsměvem ředitel jihočeské jaderné elektrárny Jan Kruml. I on vidí ve výrobě možné rezervy, výsledky mu ale vyhovují. „Úplně spokojení nesmíme být nikdy, ale loňský rok byl velmi dobrý. Základem je profesionální výkon zaměstnanců i dodavatelů,“ dodává.

Obě české jaderné elektrárny jsou klíčové z pohledu snižování emisí v České republice Zdroje nevypouštějící skleníkové plyny, se loni, v rámci společnosti ČEZ, podílely na produkci elektřiny zhruba 55 procenty. Na počátku devadesátých let to byla jen čtvrtina. V následujících letech ČEZ odstaví v uhelných elektrárnách na 3000 MW, což povede k dalšímu zásadnímu poklesu emisí CO2 a navýšení podílu bezemisních zdrojů. Do roku 2050 chce být společnost uhlíkově neutrální.

  • Facebook
  • Twitter