Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dukovanští hasiči vloni pomáhali u více než padesáti zásahů

/
/
/
564 ZobrazeníPomoc při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo poskytování technické pomoci, to byly nejčastější zásahy podnikových hasičů Jaderné elektrárny Dukovany v okolí elektrárny v uplynulém roce. Jejich počet poprvé překročil hodnotu padesát. Jednotka se vedle zásahů v elektrárně specializuje na vyprošťování osob při dopravních nehodách, záchranu osob ve výškách i hloubkách, na likvidaci chemických látek nebo poskytování první zdravotnické pomoci. Díky poloze elektrárny byli v loňském roce hasiči z Dukovan vysláni k 51 zásahům na území kraje Jihomoravského i kraje Vysočina.

K výjezdu mimo elektrárnu jsou dukovanští podnikoví hasiči povoláváni Krajským operačním střediskem Hasičského záchranného sboru České republiky. V loňském roce nejčastěji vyjížděli k dopravním nehodám. Pro zvýšení akceschopnosti pořídil ČEZ hasičům nově tzv. prvozásahové vozidlo, které je vybaveno vším potřebným pro profesionální provedení prvotního zásahu, včetně hydraulických nůžek nebo AED defibrilátoru.

„Mnohdy jsme na místě jako první a je třeba se velmi rychle orientovat na místě nehody a stanovit priority vyproštění a záchrany. Asi jeden z nejtěžších zásahů byla srpnová záchrana dítěte ze skály na dětském táboře v obci Tavíkovice, která měla šťastný konec. Na místě tehdy poprvé zasahovala i naše lezecká skupina, kterou jsme zřídili,“ hodnotí náročnost zásahů Tomáš Richter, velitel jednotky HZSp Jaderné elektrárny Dukovany.

Pomocnou ruku, přesněji automobilovou plošinu s dostupnou výškou 42 m, poskytovali dukovanští hasiči také při loňském tornádu v obci Lužice na Hodonínsku. Celý týden prováděli zajištění střech, konstrukcí budov anebo prořezávání nebezpečně nakloněných stromů. Celkem se na místě postupně vystřídalo 15 hasičů z jednotky Jaderné elektrárny Dukovany. „Pro všechny je lepší, když podobné zásahy nejsou potřeba. Jsme ale rádi, že i touto cestou můžeme našemu okolí pomoci,“ poznamenal Petr Měšťan, ředitel útvaru Bezpečnost v divizi Jaderná energetika ČEZ.

A že si pomoci hasičů obyvatele váží, dokládá i skutečnost, že jim lidé někdy osobně nebo písemně poděkují. Naposledy to bylo právě po výše uvedené záchraně dítěte ze skály. „Tehdy nám poděkovala vedoucí tábora,“ vzpomíná Tomáš Richter.

„Vedle autobusové dopravy, provozu praktických a zubních ordinací, rehabilitaci, lékárny nebo i provozu pošty je pomoc profesionálních elektrárenských hasičů v případě nouze dalším významným benefitem, který se snažíme v rámci výroby bezemisní energie obyvatelům regionu poskytovat,“ přibližuje služby spojené s provozem elektrárny Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Hasičský záchranný sbor v Jaderné elektrárně Dukovany má 70 zaměstnanců. Jejich hlavní celoroční náplní jsou převážně stovky technických pomocí a asistencí, které zahrnují například početné požární asistence při údržbě a modernizaci zařízení, jištění osob, záchranu osob z výtahů nebo prověřování situace při spuštění elektrické požární signalizace. Dukovanští hasiči svými zásahy dlouhodobě pomáhají zachraňovat lidské životy i majetek obyvatel v okolí elektrárny.

  • Facebook
  • Twitter