Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Zpívající lípa aspiruje na strom Evropy. Její „dcera“ roste v parku novoměstské nemocnice

/
/
/
745 ZobrazeníMezi stromy, které se letos uchází o titul Evropský strom roku, je i Lukásova nebo také Zpívající lípa v Telecím ve Žďárských vrších. Stáří památné dřeviny je odhadováno na sedm století.

Tato lípa velkolistá je opředena pověstí, která vysvětluje, jak získala svůj přívlastek „zpívající“. Vypráví o českém bratru, dědouškovi Jirouškovi, který v rozměrné dutině stromu v době temna po nocích přepisoval žalmy a Nový zákon. Při své práci si zpíval. A protože zvenčí nebyla dutina vidět, jeho zpěv se mísil se šuměním listí a kolemjdoucí tak nabyli dojmu, že strom zpívá.

Lukásova lípa už měla nespočet potomků a jedna z jejích „dcer“ byla zásluhou Novoměstského okrašlovacího spolku 2. listopadu 2001 vysazena v areálu Nemocnice Nové Město na Moravě. „Roste za gynekologicko-porodnickým pavilonem a připomíná všem odvahu a víru našich předků,“ říká ředitelka nemocničního zařízení Věra Palečková.

Lípa v areálu novoměstské nemocnice není sice tak letitá a ještě ani zdaleka nedosáhla věhlasu své „matky“, přesto jde o krásný strom, který rok co rok na jaře rozkvete a opojně voní. Další odnože Zpívající lípy byly vysazeny například v Bystřici nad Pernštejnem, ve Svratce, v Krátké, Samotíně, Říčanech u Prahy, u Dobříše, na pražském Vyšehradě, v Gmündu v Rakousku nebo v parku St. George v britském Bristolu.

Podpořit unikátní dřevinu ze Žďárských vrchů a anketě Evropský strom roku 2021 je možné prostřednictvím webových stránek až do konce měsíce února. V parku novoměstské nemocnice si pak lze zase prohlédnout její „dceru“.

  • Facebook
  • Twitter