Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Dar z nebes na Ostrově v Havlíčkově Brodě

/
/
/
819 ZobrazeníV Městském divadle a kině Ostrov v Havlíčkově Brodě se představí v pondělí 29. dubna Léčivé divadlo Gabriely Filippi s divadelní hrou Dar z nebes.

Nevšední divadelní kariéru Gabriele Filippi kdysi předpověděla z kávové sedliny herečka Helena Růžičková, a i když byste to podle zvuku jejího příjmení neřekli, pochází její kořeny z Vysočiny. Před sedmi lety založila Léčivé divadlo, se kterým jezdí po celé republice. Představení Léčivého divadla jsou postaveny na silném emocionálním prožitku a vzácné atmosféře, kterou spoluvytvářejí také nevšední hosté.

Na Vysočinu se s Léčivým divadlem pravidelně vracíte. Jaký máte k našemu kraji vztah?
Vysočina je kraj mého dětství. Jsou tu mé kořeny, dětské a dívčí vzpomínky, přátelé a především rodina, která tu stále žije. Na Velkém Dářku mám chalupu, kam jezdím a kde se všichni setkáváme. Když odbočuji z D1 na Humpolec, už ožívám.

Po vystudování konzervatoře jste se na obrazovce a v divadlech objevovala především v rolích princezen, romantických a někdy naivních hrdinek. Kdy a proč jste se rozhodla k tak velkému kroku, založit si vlastní divadlo?
Léčivé divadlo jsem založila ve chvíli, kdy jsem jako žena a umělkyně dozrála. Mé děti odrostly a už tolik nepotřebovaly péči matky a já se zatoužila realizovat jako tvůrce. Celý svůj život jsem byla hledačem pravdy, smyslu života, podstaty světa. Hledala jsem v knihách, v náboženstvích, ve vlastní praxi. Potkávala jsem osobnosti, které mě pomáhaly najít odpověď na otázky, a já ucítila obrovskou touhu, aby tyto skutečnosti štěstí mohli prožít všichni lidé. Aby každý dostal šanci najít svůj smysl života, který naplní. A protože jsem tyto pravdy nacházela v duchovní literatuře, začala jsem tyto knihy dramatizovat, psát divadelní scénáře a poté režírovat divadelní hry, které s láskou a humorem nabízí mystické příběhy, které dokážou v lidech probouzet radost ze života.

V devadesátých letech byl po duchovních tématech velký hlad. Vnímáte dnes zájem o tato témata stejně intenzivně? Změnili se za tu dobu Vaši diváci?
V devadesátých letech jsem byla ještě dívka, která se po světě teprve rozkoukávala, ale zároveň využila přílivu duchovních aktivit. Učila jsem se léčení u Ing. Karabiny, své názory konzultovala s MUDr. Václavem Vydrou, kteří jsou oba vynikající léčitelé. Navštěvovala jsem přednášky Eduarda Tomáše, Markéty Foučkové, svámí Mahešveránandy a dalších.
Poslední dobou vidím v hledišti stále více mužů, kteří po představení rádi diskutují o spiritualitě. Zájem diváků se zvyšuje, hledáme stále větší divadelní sály, protože se do stávajících nevejdeme. A já si uvědomuji velkou vděčnost za všechna představení a setkání, které mohu zažít.

Divadlo jste nazvala Léčivé. Chápu, že je v názvu trochu nadsázka, ale stejně se musím zeptat. Jak své diváky léčíte? V čem je divadelní představení v porovnání s běžnými divadly jiné?
Není to nadsázka, hrajeme mystické příběhy, které otvírají lidskou duši. Divákovi zapomenuté vzpomínky a prožitky se vyplavují na povrch a uzdravují. Divadlo je, díky emocím, které v lidech probouzí transformačním, uzdravujícím a radostným prožitkem. Ale někdy se uzdravuje i z rukou léčitelů, např. ruského léčitele Borise Tichanovského, který je stálým hostem Léčivého divadla.

Dostalo se Vám za ta léta existence divadla zpětné vazby od nějakého diváka? V čem a jak mu Vaše inscenace pomohla?
Zpětných vazeb od našich diváků máme nekonečné množství. Mnoho si jich můžete přečíst také na webových stránkách nebo Facebooku divadla.
Abych byla konkrétní, jedna maminka mně po představení napsala, že našla odvahu začít komunikovat se svým dospělým synem, mnoho lidí, kterým zemřel jejich blízký, našli útěchu a pochopení v představení Dar z nebes, bylo by toho mnoho a jsem za zpětnou vazbu moc vděčná.

Vaši herečtí kolegové jsou často i Vašimi přáteli. Je to náhoda nebo záměr? Je pro Vás důležité, aby herecký partner s tématem hry souzněl?
Náhody neexistují, vše se děje, jak má. A tak i do mého života vstoupili nádherné osobnosti, se kterými je radost a odměna trávit čas na jevišti i v osobním životě. Jsme na podobné vlně a uvědomuji si, že vlastně ani tolik nehrajeme. Své role žijeme celou svou podstatou.

V druhé polovině představení vystoupí jako host Zbigniew Czendlik. Široké veřejnosti je známý nejen v roli moderátora a spisovatele, ale především jako římskokatolický kněz. Od kdy se datuje Vaše spolupráce s ním a jak z pozice kněze témata vašich inscenací vnímá?Zbigniew Czendlik je nádherná osobnost, která má ráda humor a také fotbal. Proto byl nadšen, když dostal pozvání spolu s fotbalovým expertem české televize Pavlem Karochem. Z toho je jasné, že povídání ve druhé části bude zábavné i pro muže.
Jeden kamarád pronesl, že kdyby byli všichni duchovní vtipní a zábavní jako Zbigniew, hned by vstoupili do kostela a dali se na víru.
A takový je Zbigniew. Neodsuzuje žádné téma, a proto je také hostem Léčivé divadla Léčivého divadla.

Do Městského divadla v Havlíčkově Brodě přivážíte hru Dar z nebes. Můžete nám v krátkosti popsat, o čem hra pojednává a koho má především oslovit?
Muzikálové představení Dar z nebes vzniklo na motivy stejnojmenného knižního bestselleru, napsaného podle skutečné události. Strhujícím způsobem zaznamenává pozoruhodné vyprávění o životě po životě. Jaké to tam jednoho dne bude? Jaké filmy se promítají v kině života? Proč na druhém břehu nepotřebujeme mobily a kdo nás tam bude čekat s otevřenou náručí? Proč je dobré nebýt lakomcem ani opilcem? A co vlastně celý život hledáme? Je možné, že stav našeho srdce odráží svět kolem nás?
A pro jakého diváka představení je? Pro každého, téma, o kterém se hraje, se týká každého z nás. Zároveň je pro ty, kdo se rádi smějí, protože humoru je v něm mnoho. A kdo se směje, život si v radosti prodlužuje.

  • Facebook
  • Twitter