Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Bezpečná blízkost festivalu Jeden svět Pelhřimov 2019!

/
/
/
2254 ZobrazeníHlavním mottem letošního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět je Bezpečná blízkost. V Pelhřimově se uskuteční po sedmé a zahájí ve čtvrtek 4. dubna úvodní projekcí v kině Vesmír. Poté se až do neděle 7. dubna tradičně přestěhuje do kinokavárny v hotelu Slávie.

Festival je typický tím, že po každé projekci mohou diváci debatovat nad aktuálními tématy se zajímavými hosty, odborníky, režiséry a protagonisty filmů.

„Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.

„I letos jsme pro Pelhřimov vybrali devítku snímků, které otevírají naléhavá témata a mezi lidmi velmi rezonují. Ať již mimořádně aktuální téma klimatických změn, znečišťování planety, následků válek, či rozdělení společnosti nejen u nás, ale i v sousedních zemích. Těšíme se na široké publikum a společně se zajímavými hosty na otevřené diskuse k palčivým otázkám,“ zve Hana Veronika Konvalinková z pořádajícího Spolku Javořice.

Čtvrteční Klima – jedním z nejvíce diskutovaných témat jsou klimatické změny, proto bude úvodním filmem Anoteho archa. Ačkoliv ukazuje problémy vzdáleného ostrova Kiribati, který vlivem zvyšující se hladiny oceánu mizí pod hladinou, dopady klimatických změn se začínají projevovat celosvětově a je třeba je řešit. Jak se projevují u nás, jak jim můžeme čelit, co proti nim dělat? V panelové debatě po filmu vystoupí Vojtěch Kotecký z think-tanku Glopolis, ekozemědělec a lesník Daniel Pitek, člen ASZ a projektu Pestrá krajina a Petr Doubravský, organizátor Fridays for future.

Páteční Osudy – druhý den uvedou snímky, které představí osudy lidí, jimž do života zasáhla politika a válka. Nový film Filipa Remundy Bratři Okamurovi o netradiční česko-japonské rodině ukazuje mikrosvět třech bratří, který jako by byl odrazem společnosti a jejího rozpolcení. Debatovat budeme přímo s jedním z bratrů, Hayato Okamurou. Jezídka Nadja Muradová, laureátka Nobelovy ceny míru, je zase hlavní postavou dokumentu Na jejích bedrech. Festival se syrskému konfliktu věnuje pravidelně, proto debatu po projekci povede opět Samira Sibai, syrsko-česká lékařka a aktivistka.

Sobotní V4 Films představí snímkům z Polska, Maďarska a Slovenska. V debatě s politologem Petrem Kutílkem, se diváci budou moci zamyslet nad aktuálním děním v zemích Visegradské čtyřky, nad podobnostmi, rozdíly, ale i příčinami.

Nedělní Bytí zahájí zfilmované příběhy Ještě nekončíme o inspirujících českých seniorech, kteří za všech okolností umí žít naplno. Debatu povede Richard Havel, ředitel Domova pro seniory Proseč – Obořiště. Pořizujeme si neustále novou elektroniku a spotřebiče, chvíli je užíváme a pak je vyhodíme do popelnice na elektroopad – Vítejte v Sodomě ukazuje, že jejich cesta je pak ještě hodně dlouhá. Debatovat budou diváci s Martinem Holzknechtem z Arniky. Festival uzavře vizuálně poutavý snímek Vesnice plavajících krav.Vstupenky na festival jsou v prodeji v Informačním centru a v kině Vesmír. Více informací a program festivalu naleznete na: www.jedensvet.cz/pelhrimov, či na Facebooku Jeden svět Pelhřimov. Festival v Pelhřimově pořádá Spolek Javořice ve spolupráci s městem Pelhřimov, hotelem Slávie, Agenturou Dobrý den a za přispění sponzorů.

  • Facebook
  • Twitter