Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Žďárský zámek zve i o Vánocích

/
/
/
634 ZobrazeníVětšina hradů i zámků se na zimu už uzavřela, na zámku ve Žďáru nad Sázavou, který má otevřeno celoročně a láká na řadu atrakcí, které si užijí jak malí, tak i velcí návštěvníci, je tomu jinak. Tady je pět tipů, které rodinný den promění na jedinečný zážitek.

Poznejte život včely na vlastní kůži
Je to jen pár týdnů, co na zámku otevřela brány nová interaktivní výstava Včela – cesta do včelího města, která nadchne nejen děti, ale i dpspělé. Na výstavu vstoupí návštěvník jako člověk, ale bude jím pouze chvíli. Hned vzápětí se stane včelkou a vydá se na cestu za poznáním, na jejímž konci otevře chrám včelí královny. Aby úkoly dokázali splnit, bude potřebovat všechny smysly. Těšit se návštěvníci mohou na prostředí s dřevěnými kulisami, zvukové i vizuální efekty, dobrodružství, zábavu, hraní i spoustu nových informací.

Navštivte interaktivní muzeum a projděte se cisterciáckým klášterem
Jedním z hlavních lákadel žďárského zámku je interaktivní Muzeum nové generace, kde návštěvníkům audioprůvodce budou dělat středověký mnich a malá holčička ze současnosti. Expozice, která okouzlí multimediálními prvky, je věnovaná řádu cisterciáků, zakládání kláštera, a také době kulturního a společenského rozkvětu, období baroka. Seznámí příchozí s opatem Vejmluvou, hlavně ale s geniálním architektem a stavitelem Janem Blažejem Santinim-Aichlem. Ten se nejen významně podílel na renovaci kláštera, ale své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře známý svým hvězdicovitým půdorysem, vystavěl hned za žďárským zámkem.

Seznamte se s největšími umělci baroka
Bylo to právě baroko, které se nejvíc zapsalo do současné podoby zámku ve Žďáru nad Sázavou. Proto tu najdou návštěvníci i stálou expozici Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Kromě obrazů s náboženskou tématikou tu uvidíte také obrazy a sochy, které jsou charakteristické pro barokní klášterní sbírky. Vedle děl z Čech, Moravy a Rakous se tu ale seznámíte i s umělci, jež tvořili v Itálii nebo ve Španělsku. Těšit se mohou na díla Karla Škréty, Michaela Václava Helbaxe, Petra Brandla, Jana Kupeckého, Bernarda a Antonína Braunových, Ferdinanda Maxmiliána Brokofa a Ignáce Františka Platzera.

Po stopách geniálního Santiniho
Jan Blažej Santini-Aichl, jeden z nejoceňovanějších architektů baroka, působil po celých Čechách, jedny z jeho nejvýznamnějších děl ale naleznete právě na žďárském zámku a v jeho okolí. Pokud sem zamíříte a nebudete vědět, kam se vydat, doporučujeme jako první navštívit Muzeum nové generace, které vám dá k Santiniho dílu klíč a pak se vypravit na prohlídku Po stopách Santiniho.

Při této komentované prohlídce navštíví příchozí nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera, která jsou s tímto architektem spojena. Seznámí se se životem v cisterciáckém řádu, vstoupí do osobního sídla opata či navštíví baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, studniční kapli a původní sádky ze 13. století.

Rozlučte se dárkem a sladkou tečkou
Svoji cestu z minulosti do současnosti mohou zájemci zakončit v zámecké kavárně, kde si malí návštěvníci pochutnají na horké čokoládě, pro velké je připravena prémiová káva Café Reserva nebo výběrové čaje. Na všechny pak čekají domácí dortíky z regionální pekárny nebo chráněné dílny, a to včetně bezlepkových variant a slaného občerstvení. Originální dárky si pak může každý pořídit v obchůdku se suvenýry, kde najde ručně vyráběné svíčky, bio produkty lokálních výrobců, skleněné umění z nedaleké sklárny, knihy i mnoho dalších věcí pro radost.

  • Facebook
  • Twitter