Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Žďárský DEL se podílí na výrobě plicních ventilátorů a pomáhá s výrobou a rozvozem tisíců ochranných štítů z 3D tiskáren

/
/
/
2752 ZobrazeníŽďárská inženýrská společnost DEL se aktivně zapojila do boje proti šíření koronaviru. Jako součást iniciativy Covid19CZ vyrábí od pondělí denně desítky nerezových skříní pro plicní ventilátory. Ty jsou výsledkem urychleného vývoje týmu odborníků z ČVUT.

Společnost se rovněž připojila k iniciativě výrobce 3D tiskáren Prusa Research a společně s dalšími subjekty poskytla svůj materiál a 3D tiskárnu pro tisk ochranných štítů pro zdravotníky. DEL si vzal na starost také následný rozvoz štítů do nemocnic na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Do „první linie“ tak už zamířilo více než tři tisíce kusů ochranných štítů.
Až 50 ovládacích skříní pro ventilátory denně
Společnost DEL se zapojila do iniciativy technologických firem Covid19CZ, jejímž cílem je pomoci státu se zvládnutím epidemie koronaviru. V rámci této iniciativy DEL nově vyrábí nerezové skříně pro plicní ventilátory, které vyvinuli v rekordně krátkém čase odborníci z Českého vysokého účetní technického. „Na projektu plicních ventilátorů spolupracujeme s třebíčskou firmou MICo Group. U nás se už rozběhla výroba ovládací skříně, předpokládá se, že jsme připraveni se podílet i na kompletaci finálních výrobků. Nyní počítáme s výrobou přibližně 50 ventilátorů za den, jsme však připraveni kapacitu podle potřeby násobně zvýšit,“ vysvětluje Jiří Kabelka, výkonný ředitel společnosti DEL. Iniciativa Covid19CZ spustila i několik komunitních webových stránek pro lepší informovanost a také informační callcentrum pro dotazy veřejnosti.

3D tiskem na pomoc zdravotníkům
Pracovníkům DEL se v uplynulých týdnech podařilo rozvézt do nemocnic a dalších zdravotnických pracovišť na Vysočině a jižní Moravě více než tři tisíce ochranných štítů pro zdravotníky. Tuto iniciativu koordinuje společnost Prusa Research, která se specializuje na 3D tisk. „S výrobcem štítů jsme se domluvili na spolupráci při jejich distribuci. Celkem dva tisíce štítů jsme dosud rozdali v nemocnicích na Vysočině, dalších tisíc putovalo do celého Jihomoravského kraje, ať už do Brna, Břeclavi nebo Znojma. Každý den však přibývají další stovky,“ říká Jiří Kabelka. DEL se vedle distribuce zapojil i do vlastního tisku štítů přímo ve Žďáře nad Sázavou. V rámci iniciativy Žďárský 3D tisk proti Covid-19 poskytl dobrovolníkům materiál a firemní 3D tiskárnu. Celkem tak pro zdravotníky ve Žďáře vyrábí ochranné pomůcky již dvacet 3D tiskáren, které koordinují dobrovolníci ze skautského hnutí a dalších žďárských neziskovek.

Úvodní ilustrační foto: 3D-zr.cz

  • Facebook
  • Twitter