Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Volby na Vysočině: do Sněmovny míří exšéf hasičů nebo starostka, která se postavila Babišovi

/
/
/
1093 ZobrazeníLidé na Vysočině už vědí, kdo je bude v příštích čtyřech letech reprezentovat v poslanecké sněmovně. Přinášíme přehled těch, kteří uspěli, i těch, kteří už naopak Vysočinu dál zastupovat nebudou.

Na úvod pár čísel: po čtyřech poslaneckých postech na Vysočině získalo hnutí ANO a taky koalice SPOLU, po jednom pak Piráti a Starostové a taky hnutí SPD.

Pojďme se nyní podívat na pětici nejzajímavějších jmen, která v kraji do poslanecké sněmovny pronikla.

Lukáš Vlček (STAN) byl dlouholetým úspěšným starostou Pacova. V tomto městě je také mimořádně populární. I díky němu tam letos koalice Pirátů a Starostů opět těsně vyhrála. V posledních měsících se však Vlček snaží posunout se do vyšších politických pater. Od loňska je krajským radním a teď o něm některá média mluví jako o možném kandidátovi na ministra životního prostředí.

Drahoslav Ryba (ANO) jako generální ředitel Hasičského záchranného sboru se takřka rok a půl podílel na řešení koronavirové krize. Pomáhal třeba organizovat distribuci zdravotnického materiálu. Ve funkci skončil letos v červenci. Následně ho s nabídkou kandidatury oslovil Andrej Babiš. A Drahoslav Ryba u voličů uspěl.

Martina Lisová (TOP 09) jako starostka městysu Větrný Jeníkov na sebe nejvýrazněji upozornila loni, kdy po první vlně pandemie napsala vládě otevřený dopis, ve kterém kritizovala, že by obce měly přijít o peníze z daní. Už tehdy její postoj část voličů oceňovala, teď možná i díky tomu získala post ve sněmovně.

Martin Kukla (ANO) loni byl lídrem hnutí ANO v krajských volbách a počítalo se s ním jako s kandidátem na hejtmana. Vládní hnutí sice na Vysočině dovedl k vítězství, ale koalici vytvořily pravicové strany s podporou ČSSD. Kukla tak byl rok opozičním krajským zastupitelem a teď jej k tomu čeká nejspíš ještě role opozičního poslance.

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) patří už mezi zkušené poslance. Ve sněmovně za lidovce zasedá už od roku 2013. Kaňkovský od poloviny devadesátých let pracuje jako lékař, pět let vedl havlíčkobrodskou nemocnici jako ředitel, teď tam působí jako primář. I on se pravidelně vyjadřoval k pandemii koronaviru.

Kromě této pětice na Vysočině letos poslanecké mandáty získali ještě jihlavská podnikatelka Eva Decroix (ODS), dětská lékařka Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), podnikatel Radek Koten (SPD), manažerka Monika Oborná (ANO) a zemědělský inženýr Josef Kott (ANO).

Ti neúspěšní

Zajímavá jsou ale i některá jména, která Vysočinu v posledních letech ve sněmovních lavicích sice reprezentovala, letos ale ve volbách neuspěla. Asi nejznámějším poraženým je bývalý hejtman Jiří Běhounek. Ten sice ČSSD v kraji vytáhl k 6,5 procentům, celostátně to ale sociálním demokratům na vstup do sněmovny nestačilo.

Poslanecký mandát pak neobhájil pelhřimovský také programátor Jan Pošvář (Piráti), vůbec nekandidovali politický matador Pavel Kováčik (KSČM) nebo stavební inženýr Radek Zlesák (ANO).

  • Facebook
  • Twitter