Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vánoce v třebíčském muzeu nabídnou nejen výstavu betlémů

/
/
/
603 ZobrazeníVernisáž tradiční Vánoční výstavy betlémů se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 v prostorách konírny třebíčského zámku. Vánoční výstava betlémů zahájí vánoční sezonu. Na konci listopadu a v průběhu prosince a ledna čeká návštěvníky třebíčského muzea doprovodný program.

Obyvatelé a návštěvníci Třebíče se mohou těšit kromě vernisáže na dětskou vernisáž, výtvarné a hudební dílny, zpívání u slámového betlému, Tříkrálový koncert a derniéru výstavy.

Tradiční Vánoční výstava betlémů nese v letošním roce podtitul Jihočeské betlémy. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a umožňuje návštěvníkovi nahlédnout nejen do sbírky jednoho jihočeského muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů.

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, Krýzovy jesličky, jsme si samozřejmě vypůjčit nemohli, přesto o dílo jindřichohradeckého punčochářského mistra Tomáše Krýzy návštěvníci ochuzeni nebudou…

Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Betlém, který byl pro letošní rok vybrán, nebyl dosud veřejnosti prezentován. Určitou „raritou“ bude druhý, rozestavěný betlém. Návštěvník si tak může na vlastní oči prohlédnout obnaženou kostru betléma. Muzeum Vysočiny Třebíč v letošním roce zapůjčilo svůj putovní soubor betlémů Městskému kulturnímu středisku v nedaleké Náměšti nad Oslavou. Naše muzeum se prezentuje svými betlémy také u našich kolegů v 1. NÖ Krippenmuseum v rakouském Vösendorfu, dále na tradiční výstavě v Betlémské kapli v Praze, v Muzeu města Tišnova a na Krajském úřadě Kraje Vysočina v Jihlavě.

Přehled doprovodného programu

Dětská vernisáž Třebíčské betlémy včera a dnes
29. listopadu, 16.00, zámek Třebíč, konírna

Ke každé výstavě dělá muzeum nejen vernisáž pro veřejnost, ale také vernisáž přizpůsobenou dětskému návštěvníku.

Derniéra Vánoční výstavy betlémů
15. ledna 2023, 15.00, zámek Třebíč, konírna
Komentovaná prohlídka výstavy za účasti kurátora výstavy. Začínáme v 15 hodin. Vstupné zdarma.

Další vánoční akce

Workshop Koledy
čtvrtek 8. a středa 14. prosince, 17.00
Centrum tradiční lidové kultury

Zájemci si mohou zazpívat koledy v předvánočním čase do Centra tradiční lidové kultury. Čeká na ně odpoledne plné hudby, vánoční atmosféry, horáckých koled, … Workshop je určen široké veřejnosti. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Milan Noha, m.noha@muzeumtr.cz, 568 408 897

Vánoční dílničky
neděle 11. prosince, 14.00–16.30, zámek Třebíč, sedlárna
Návštěvníci si užít muzejní vánoční atmosféru při tvoření, které zvládnou malí i velcí. Vstupné 30 Kč.
Kontakt: Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897

Zpívání u slámového betlému
neděle 11. prosince, v 17.00, nádvoří zámku
Vánoční písně rozezní nádvoří třebíčského zámku. Vystoupí dětský pěvecký soubor při MŠ Duha Okáček pod vedením Ladislavy Zóňové a Ivy Pekové. Vstupné zdarma.

6. ledna, 17.30
Tříkrálový koncert, zámek Třebíč, Kamenný sál
Kamenný sál rozezní zvonky.  Na Tříkrálovém koncertě se představí soubor při ZUŠ Hrotovice Zvonky pro radost pod vedením Ivany Šumpelové. Vstupné 110 Kč. Předprodej vstupenek od 1. ledna 2023.

  • Facebook
  • Twitter