Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Václav Beránek, kluk z Vysočiny, kterému byl dán dar!

/
/
/
1945 ZobrazeníVašek Beránek je vždy usměvavý a dobře naladěný pohodář, který si užívá života tak trochu po svém. Jak sám říká. „Narodil jsem se šestnáctého dne v měsíci červnu, roku jednadevadesát. Nepřišel jsem jen tak, protože já musím mít vždycky něco extra…“ Ale i když si osud s Vaškem zahrál nerovnou partii, on se nezalekl a žije naplno, je to přeci ten Václav Beránek, kterému byl dán dar.

„Nečekám, co mi kde spadne do klína, ale aktivně se zajímám o dění kolem sebe. Rád poznávám nové lidi a miluju, když se něco děje.“ Dodává Vašek s úsměvem na tváři.
Aktivně se také zapojuje do projektu Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského (LŽŠ). „Neměl jsem tušení, jak mi tenhle projekt změní život! Ne, nepřeháním. LŽŠ mi změnila život! Je mi obrovskou ctí, že mohu být součástí letní školy.“ Pochvaluje si Václav tuto zkušenost. Ale jeho velkým splněným snem je vydání sbírky 21 jeho autorských básní, které doplňují pozitivně laděné ilustrace herečky Horáckého divadla Jihlava Terezy Otavové. A protože se blíží Vánoce a jistě uvažujete o nějakém pěkném dárku, který by mohl někdo najít pod vánočním stromečkem, máte jedinečnou šanci.

Jak jsi vlastně zjistil, že z tebe bude básník?
Těžko říct… Přišel první počin, druhý, třetí…To zjištění probíhá vlastně pořád. Popravdě řečeno se jako básník necítím. Respektive pořád nevím, jestli není příliš nazývat mě básníkem. To, že můžu psát, je pro mě jeden z největších darů. Neberu to jako samozřejmost. Psaní je pro mě rituál. Chovám k němu velkou úctu. S Tvorbou přichází naplnění a uvědomění, že tohle je ta cesta, kterou chci jít. Proto, že mne obohacuje a dělá mě šťastným. To, jak na výsledky toho velkého Rituálu reagují čtenáři, je třešnička na dortu, přidaná hodnota, největší odměna, co zahřeje u srdce.

Kdy se zrodil první nápad sepsat tuhle poezii?
Už na střední škole jsem říkal, že chci napsat knížku. Rozhodně mě nenapadlo, že to bude poezie – no a pak to přišlo. Počinů přibývalo, Múzy přicházely…

Jak dlouho trvá takové vydání knížky. Od prvního písmene až po otevření prvního výtisku?
Ke spolupráci jsem pozval moji kamarádku Terezku Otavovou, která hraje v Horáckém divadle a ve svém volném čase maluje. Požádal jsem ji, jestli by knížku ilustrovala. Od prvního písmene za pět let byla knížka na světě.

Kdo všechno pomáhal při její tvorbě?
Při její tvorbě pomáhala Láska…Děkuji moc Terezce Otavové. Další velký dík patří Terezce Brožkové, která se ujala korektury. Díky Nové Tiskárně Pelhřimov, za vydání a vytištění knížky. V neposlední řadě děkuji všem lidem okolo sebe. Děkuji všem, kteří knížku už mají a všem těm, kteří si ji pořídí.

Kde mohou zájemci knížku sehnat?
Knížka na ně čeká v Knihkupectví Otava v Jihlavě, nebo na www.vberanek.cz, kde najdete všechny možnosti, ukázky…

A jaké jsou tvé plány do budoucna? Budeš ve psaní pokračovat?
Připravujeme audio verzi básniček, uvidíme, jak to půjde a co se týče psaní ano, budu pokračovat.

A nakonec, chtěl bys někomu něco vzkázat?
Buďte sví, to je Dokonalost.

  • Facebook
  • Twitter