Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Třebíči promítnou film Peklo pod španělským nebem

/
/
/
912 ZobrazeníNa letošní rok připadne osmdesáté výročí konce španělské občanské války. Do tohoto konfliktu se zapojili dobrovolníci z celého světa. I z Třebíče.

Po Antonínu Kalinovi zmapoval Stanislav Motl životní příběhy dalších Třebíčanů, aktivních v boji proti fašismu. Tentokrát se známý reportér, dokumentarista a spisovatel zaměřil na Španělskou občanskou válku, která byla v letech 1936 – 39 prvním střetnutím mezinárodních demokratických sil s nastupujícím hitlerovským fašismem.
Stanislav Motl napsal o účasti Čechů a Slováků v mezinárodních brigádách knihu s výstižným názvem Peklo pod španělským nebem a posléze natočil i stejnojmenný dokumentární film, nedávno uvedený u příležitosti 74. výročí konce II. světové války v České televizi. „Příběhy třebíčských interbrigadistů jsou prostě fascinující,“ říká Stanislav Motl a dodává: „ S obdivem jsem zjistil, že vcelku malé město vyslalo do této krvavé války, obrazně řečeno, devět svých spoluobčanů“.
Dokumentární film PEKLO POD ŠPANĚLSKÝM NEBEM bude promítán v kině Pasáž v úterý 28. května od 19 hodin. Po filmu bude následovat beseda s autorem, zaměřená na válečné osudy manželů Holubcových, Leopolda Pokorného, Františka Navrkala, Josefa Kuby a dalších statečných Třebíčanů.

  • Facebook
  • Twitter