Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Kamenici nad Lipou učí rodiče, jak zvládat děti i domácnost

/
/
/
630 ZobrazeníOd konce loňského roku poskytuje krajská příspěvková organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou v Kraji Vysočina úplně novou službu. Jde o sociální rehabilitaci rodin. Maminky nebo i celé rodiny se nastěhují do vybaveného bytu a za podpory sociálních pracovníků se učí, jak zvládat domácnost a péči o děti tak, aby vše fungovalo. Odborníci aktuálně podporují dvě maminky s dětmi a mají za sebou první měsíce zkušeností s touto službou.

Na začátku roku byly k dispozici dva byty, které jsou aktuálně obsazené. Nově jeden byt 1+1 přibyl, kam by se výhledově – po porodu – mohla nastěhovat nezletilá těhotná dívka. „Možnost využít naši službu – sociální rehabilitaci navrhuje Orgán sociálně-právní ochrany obcí s rozšířenou působností rodinám, ve kterých hrozí odebrání dítěte nebo dětí z péče rodičů. Proto se na začátku musíme často vyrovnávat s tím, že rodiče, případně samotné maminky nechápou, proč u nás jsou, když přeci všechno sami zvládají,“ přibližuje realitu všedních dní ředitelka Trojlístku – centra pro děti a rodinu Jana Fárová. „Nejdůležitější je, aby maminky pochopily závažnost své situace a samy chtěly změnit svůj přístup a věnovat dětem adekvátní péči a zájem,“ vysvětluje Fárová.

Cílem služby jsou samostatně fungující rodiče

„Rodiče podporujeme s cílem rozvíjet jejich samostatnost, nezávislost a soběstačnost, aby se sami bez pomoci okolí dokázali postarat o chod celé domácnosti a o správný vývoj dětí. Součástí podpory je také poradenství, aby věděli, na co mají nárok, například jak si vyřídit dávky, či jak zajistit návštěvu lékaře,“ doplňuje vedoucí sociální pracovnice Martina Zemanová.

První z maminek žije v bytě sociální rehabilitace se dvěma malými holčičkami od letošního března. Úspěšně se léčí ze závislosti na alkoholu a učí se základním pravidlům finanční gramotnosti. „Očekávání to splnilo. Péči o děti zvládám lépe. Určitě mi předtím některé věci nešly, měla jsem tam nějaké stopky. Ale tady jsou fajn, službu bych doporučila. Zlepšuju se v aktivitách s dětmi, ve vaření, zkrátka jak se starat o normální život,“ svěřila se maminka, která by, pokud vše půjde podle plánu, měla v bytě zůstat do března příštího roku a následně se plánuje přestěhovat do sociálního bytu ke své mamince, která se stará o její třetí – nejstarší dítě.

Pravidla se musí respektovat

Maminky, potažmo rodiče musí respektovat pravidla, která pobytová sociální služba stanovuje. Na oplátku jsou podporováni sociálními pracovníky a velkou výhodou je fakt, že nemusí platit nájemné ani energie a ušetřené peníze tak mohou po ukončení pobytu ve službě sociální rehabilitace v budoucnu využít například na kauci vlastního nájemního bydlení.

Tato sociální služba je dobrovolná a může být poskytována maximálně jeden rok. Každý měsíc pracovníci spolu s klienty rodinnou situaci vyhodnocují a stanovují cíle na další období. „Změny se dějí opravdu po drobných krůčcích, proto je i nepatrný posun velké vítězství,“ uvádí sociální pracovnice Martina Zemanová a dále vysvětluje, že u klientů dohlíží celkově na denní režim, aby maminky ráno vstaly, dítě přebalily, připravily snídani, hrály si s nimi, připravily oběd, šly na procházku apod. Často jde o rodiče, kteří se potýkají s nějakou závislostí, nemají dostatečné zkušenosti, vzdělání a sami rodinný život třeba ani nikdy nezažili. „S každou maminkou máme sestavený individuální plán, na kterém pracujeme a snažíme se ho plnit. Důležité je, aby rodiny z této služby měly kam odejít, aby cesta od nás nevedla do azylového domu,“ zdůrazňuje na závěr ředitelka Jana Fárová.

Nová služba Sociální rehabilitace je výsledkem Transformační strategie Kraje Vysočina realizované v rámci projektu „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546“, financováno z OPZ a ze státního rozpočtu.

  • Facebook
  • Twitter