Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Kurz první pomoci by měli lidé absolvovat povinně, říká jedna z jeho absolventek

/
/
/
509 ZobrazeníNemocnice v Novém Městě na Moravě uspořádala po delší přestávce pro zájemce kurz první pomoci, zájem o něj projevily jen ženy.

„Vůbec se resuscitace nebojte, není to nic složitého. Všechno, co k ní potřebujete, jsou vaše ruce. Musíte umět zavolat záchranku, uvolnit dýchací cesty, zastavit případné krvácení a začít s masáží srdeční,“ zahájila kurz první pomoci v novoměstské nemocnici vedoucí lékařka Urgentního příjmu Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Karolína Brodinová.
A vzápětí dodala: „Ovšem na prvním místě je vždy vaše bezpečnost. Nikdy nemůžete nikoho zachraňovat tam, kde byste sami mohli přijít o život. Jste povinni první pomoc poskytnout, ale vaše bezpečnost je nejdůležitější.“
Sedmnáct žen v zasedací místnosti pod heliportem bedlivě sledovalo její výklad. Možnost stát se absolventkou kurzu první pomoci účastnice vítaly. „Dlouho jsem plánovala účast na kurzu první pomoci. Nakonec se mi naskytla možnost absolvovat jej na půdě nemocnice v mém rodném městě, za což jsem velmi ráda. Kurz mi rozšířil vědomosti. A taky vyvrátil mnoho mýtů, které jsou spojené se záchranou života či prevencí úrazu,“ konstatovala jedna z účastnic kurzu Zuzana Svatoš Sekorová, která v současné době žije v Praze.

O kurz první pomoci v novoměstské nemocnice měly zájem jen ženy

Po teorii přišla na řadu i část praktická, kterou si nenechal nikdo ujít. Pod dohledem lektorky si přítomné ženy na modelu vyzkoušely, zda by dokázaly udržet člověka při životě prostřednictvím nepřímé masáže srdeční. „Jsem ráda, že jsem si mohla resuscitaci vyzkoušet, a to jak na figuríně dospělého, tak i dítěte. Jsem matkou dvou a půlleté dcerky a uvědomuji si rizika, která na děti číhají takřka na každém kroku. Sama žiji velice aktivním životem – turistika, jachting, bruslení, plavání…. A často taky využívám ne vždy bezpečnou dálnici D1 k přesunu za svou rodinou. To vše mě utvrdilo, že je nutné kurz první pomoci absolvovat. A myslím si, že každý z nás by ho měl absolvovat povinně. Už teď se těším na jeho pokračování či opakování,“ poznamenala Zuzana Svatoš Sekorová.

  • Facebook
  • Twitter