Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Jihlavě slavnostně otevřou Stříbrný dům

/
/
/
1112 ZobrazeníStatutární město Jihlava a Brána Jihlavy pořádají slavnostní otevření Stříbrného domu. Rekonstruovaný dům na Masarykově náměstí 21 se odborné veřejnosti otevře ve středu 15. května, pro veřejnost pak slavnostní otevření proběhne v pátek 17. května.

Během celého víkendu na návštěvníky čekají prohlídky domu, workshopy i přednášky z dílen subjektů, které budou v domě působit.

Dům na Masarykově náměstí 21 prošel v průběhu posledních dvou let rozsáhlou rekonstrukcí, která jej proměnila ve Stříbrný dům – symbol kulturního a architektonického dědictví Jihlavy. Ten se v polovině května otevře veřejnosti, přičemž na slavnostní otevření bude zvát tribuna umístěná před domem, představující zmenšený model jeho fasády.

„Prvotní záměr opravit dům na Masarykově náměstí 21 spadá do první poloviny roku 2019. V té době málo kdo věřil, že se záměr zdaří. Důvodem byly velmi brzké termíny stanovené Norskými fondy pro přijetí žádosti o grant, podmíněné projektovou dokumentací se stavebním povolením v platnosti. Díky maximálnímu nasazení projektanta, úředníků a odvážné podpoře politiků byl záměr přenesen přes úspěšnou podporu evropského grantu až k realizaci. Tíži realizaci obnovy nesl hlavně odbor rozvoje města, který si na otevření domu zaslouží lví podíl,“ uvedl náměstek primátora pro oblast městské památkové rezervace Martin Laštovička.

„Těším se, až se tento středobod všech důležitých jihlavských hodnot otevře a ukáže, co všechno krásného a zajímavého se v srdci našeho krajského města ukrývá. Ale ještě než se vše rozjede, tak bych chtěl poděkovat pracovníkům magistrátu, zejména těm z odboru rozvoje města, kteří se na této velice náročné rekonstrukci dva a půl roku podíleli, vše ukočírovali a nastavili ke spokojenosti všech zdejších aktérů,“ uvedl primátor města Petr Ryška.

Program otevření připravili organizátoři z Brány Jihlavy, Jihlavského architektonického manuálu (JAM), čajovny Kuba & Pařízek, stejně jako Centra dokumentárních filmů (CDF), kteří budou i nadále aktivně v tomto domě působit.

Brány domu se otevřou hned natřikrát. Po přestřižení stříbrné pásky 15. května proběhne ve dnech 16. a 17. května konference s názvem Architektury obnovy s účastí odborné veřejnosti. Ta bude zaměřená nejen na představení Stříbrného domu ale i na příklady jiných architektonicky zajímavých obnov. Mezi přednášejícími se objeví nejen zástupci vlastníků památek, ale i renomovaní architekti a teoretici. V pátek 17. května se poté uskuteční Konference CDF nazvaná Od žáků k filmovým profesionálům, na níž se představí neobvyklé projekty filmové výchovy.

Veřejnosti se dům otevře o víkendu mezi 17. a 19. květnem, kdy v rámci akce Otvírání nabídne promítání, komentované prohlídky i speciální přednášky v režii všech aktérů Stříbrného domu.

Program pro veřejnost
Akce pro veřejnost slibuje třídenní oslavu plnou kulturních a vzdělávacích aktivit. Od 17. do 19. května se tento objekt stane centrem pozornosti ve městě, kde se setkají milovníci architektury, fotografie, filmu, hudby a mnoho dalších.

První den, pátek 17. května, začne odpoledním workshopem v CDF, který povede fotograf Pavel Piňos. Účastníci se naučí z obyčejných plechových krabiček vytvářet fotoaparáty typu Camera Obscura. Večer v hudebním sále pak proběhne projekce filmu „Bergen – Město na západ od rozumu“ s úvodem od Stine Tveten, ředitelky Západonorského filmového centra v Bergenu, který je hlavním partnerem projektu obnovy domu. Večer zakončí koncert kapely Zrní.

Sobotní program bude plný prohlídek, přednášek a workshopů. Veřejnost bude mít možnost prohlédnout si různé části domu a poslechnout si komentované prohlídky. Specializované přednášky z úst architektů, stavebního historika, archeologa ale i stavebního dozoru nebo památkáře se budou věnovat historii i obnově Stříbrného domu. Děti i dospělí se mohou zapojit do různých tvůrčích workshopů a her, jako je například vytváření modelů domů a animace.

Nedělní program opět nabídne prohlídky a přednášky, tentokrát zaměřené na detaily domu, jako jsou zdejší renomovaná kachlová kamna nebo výmalba sálů. JAM připraví tvůrčí aktivity pro děti i dospělé, a celý den bude opět završen koncertem – na didgeridoo v čajovně zahraje Ondřej Smeykal.

Celý víkend tak nabídne širokou škálu zážitků a možností pro všechny, kteří mají zájem o historii, kulturu a umění. Otevření Stříbrného domu se tak stane nejen slavnostní událostí, ale také příležitostí k objevování bohatého kulturního dědictví Jihlavy. Podrobný program pro veřejnost najdete na stránce www.dojihlavy.cz.

Provoz Stříbrného domu
Dům se stane centrem kultury a vzdělání. Provoz domu zajistí Brána Jihlavy, zázemí však bude sloužit i dalším subjektům. Samotná Brána Jihlavy bude v renovovaných prostorách vytvářet marketing města i celého regionu, zaměří se také na tvorbu služeb a produktů cestovního ruchu, jako jsou průvodcovské služby či zážitkové expozice prezentující kulturní dědictví města. V rámci vzdělávání se zaměří také na různé programy pro školy i veřejnost, a to opět na téma architektury a historie města. Bude tedy nejčastějším uživatelem zmíněných společenských sálů v prvním patře.

Součástí domu je kromě čajovny JAM a CDF

Vedle Brány Jihlavy, spolků či veřejnosti bude hlavním uživatelem nových prostor také CDF. Centrum zde vytvoří audiovizuální digitální archiv či mediatéku kulturního dědictví města, dále bude provozovat tvůrčí dílny a projekty či filmové přehlídky reflektující kulturu menšin žijících ve městě. CDF bude také mapovat zajímavá místa regionu a poskytovat lokační servis profesionálům – tedy vyhledávat a nabízet lokace pro natáčení filmů. Zaměří se také na vzdělávání a programy pro školy, a to zejména v oblasti mediální gramotnosti.

Významnou aktivitou se stane také JAM, tedy elektronická a částečně i tištěná databáze odborných textů zaměřených na historickou architektonickou tvorbu Jihlavy. V návaznosti na JAM zde vznikne architektonická badatelna, v rámci které se budou mapovat, katalogizovat i prezentovat místní architektonické hodnoty, a to s důrazem na jejich ochranu i další rozvoj. To vše opět s přidanou hodnotou v podobě workshopů pro veřejnost a vzdělávacích programů pro základní školy.

Městu se podařilo na unikátní projekt získat grant z norských fondů v nejvyšší možné výši, a to 39 milionů korun. Celkové náklady na opravu domu dosahují přibližně 80 milionů korun. Projektovou dokumentaci domu připravil architektonický ATELIER ŠTĚPÁN, stavbu zajistila společnost PS Jihlava.

  • Facebook
  • Twitter