Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Havlíčkově Brodě začaly práce na nové části obchvatu

/
/
/
1908 ZobrazeníNa trase obchvatu jihovýchodního obchod u Havlíčkova Brodu odstartovaly zemní práce, i když je stavba je v počátcích, podařilo se už archeologům ze společnosti Archaia Brno najít několik zajímavých archeologických situací, nejstarší pochází ze 13. století.

Podle slov archeologa Jakuba Těsnohlídka jde například o zaniklý statek u Prchalů, který se nachází na nejstarší mapě. Archeologům se podařilo zjistit chronickým výzkumem, že statek je pravděpodobně ze středověku, protože se na místě našlo množství středověké keramiky. Stavba fungovala po celý novověk a zanikla v půlce 19. století, kdy vyhořela a už nebyla obnovena. Dnes se nachází pod zemědělsky obdělávanou půdou.

V údolí stříbrného potoka se nachází místo, kde byla ve třináctém století zpracovávána vytěžená ruda, šlo o stříbro a olovo. Podle Jakuba Těsnohlídka lze předpokládat, že stejně jako na jiných lokalitách na Vysočině probíhala těžba i zpracování rudy po dobu několika desítek let do doby, než byly zdroje vytěženy.

  • Facebook
  • Twitter