Unikátní model pračlověka v nové antropologické expozici v Humpolci
Kompletní obnova antropologické expozice v humpoleckém Muzeu dr. Aleše Hrdličky se blíží ke svému cíli. Slavnostní otevření pro pozvané hosty je v plánu na čtvrtek 30. května, široká veřejnost pak novou expozici spatří v rámci Muzejní noci o den později.
Práce, které začaly ke konci roku 2017, postupovaly podle plánu, a tak se podařilo splnit původní záměr – aby nová expozice byla hotová v roce 150. výročí narození humpoleckého rodáka, antropologa světového významu dr. Aleše Hrdličky. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak fakt, že se letos v Humpolci uskuteční i VI. Mezinárodní antropologický kongres spojený s udělováním Hrdličkovy pamětní medaile v odborné i občanské rovině.
Nová antropologická expozice našla místo v prostorách muzejní budovy na Horním náměstí, kde byly po třicet let vystaveny původní exponáty. „Ty už byly opravdu silně zastaralé, a to i po odborné stránce. Proto byla změna na čase,“ uvedla vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová. O tom, jak by nová expozice měla vypadat a jaké informace by měla obsahovat, se muzeum domlouvalo spolu s dalšími odborníky. „Projekt podoby zpracovala inženýrka Eva Macholánová, realizaci měla na starosti pražská firma Design By Hy, s. r. o. Na sestavení odborných textů do expozice jsme spolupracovali s Českou společností antropologickou. V místě původní expozice byly nutné i stavební úpravy, které projektoval inženýr Petr Žáček a provedla je humpolecká firma Status stavební, a. s., Veškerá koordinace příprav a prací šla za pracovníky našeho muzea,“ vyjmenovala vedoucí.
Nová antropologická expozice zachovává základní členění té staré, nicméně přináší zcela jinou podobu a jiný obsah. „Vycházíme z rozdělení na oddíly, kterými budou genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička,“ zmínila Dagmar Kluchová. Návštěvníci ale uvidí nové modely a další exponáty a také se dozvědí mnohem více informací než dříve. „Expozice je opravdu hodně zaměřená na informace. A protože je určená hlavně široké veřejnosti a školám, dali jsme si záležet na tom, aby fakta a poznatky byly srozumitelné pro laiky. Cizojazyčné informace nebudou přímo u exponátů, jelikož tam by se už nevešly, ale budou je obsahovat tři digitální infokiosky rozmístěné v prostorách expozice,“ podotkla Dagmar Kluchová s tím, že hlavním cílem expozice je šířit povědomí o anatomii člověka, antropologii a o odkazu Aleše Hrdličky.
Jak vedoucí muzea dodala, velkým lákadlem mezi novými exponáty bude socha pravěkého člověka v životní velikosti včetně modelu jeho kostry. „V rámci naší republiky se jedná o unikátní model. Vytvořil ho sochař Ondřej Bílek ve spolupráci s antropoložkou magistrou Evou Vaníčkovou. Ráda bych upozornila i na modely lidského ucha a srdce v nadživotní velikosti,“ vypíchla Dagmar Kluchová nejatraktivnější exponáty. Tím ale nabídka nové expozice zdaleka nekončí. „O tom, jak se věda posunula o velký kus dopředu, budou svědčit i různorodé odlitky. Vedle toho chystáme ukázku přístrojů, které antropologie využívá. Návštěvníci si některé z nich budou moci vyzkoušet na vlastní kůži,“ poodhalila další novinky vedoucí muzea.
Realizace nové antropologické expozice vyšla celkem na šest milionů a sto padesát tisíc korun. Město Humpolec jakožto zřizovatel Městského kulturního a informačního střediska, pod které spadá i muzeum, přispělo částkou pět milionů sto tisíc korun. Z Investičního fondu Městského kulturního a informačního střediska Humpolec putovalo půl milionu korun, Kraj Vysočina poskytl 200 tisíc korun a další náklady pokryl grant z Ministerstva kultury ve výši 350 tisíc korun. „Pokrok nelze zastavit a s postupující dobou se i ve vědě objevují nové možnosti. Mnohé poznatky ve staré antropologické expozici se proměnily, rozšířily. Dnešní antropologie zná řadu dalších skutečností, a proto bylo důležité reagovat. Navíc kde jinde by veřejnost měla získávat informace z této oblasti než právě v Humpolci, v rodišti věhlasného antropologa,“ přemítala místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová.
Rok 2019 je mimo jiné rokem 150. výročí narození Aleše Hrdličky. Kromě otevření obnovené antropologické expozice v humpoleckém muzeu chystá město Humpolec i další akce připomínající slavného rodáka. Tou hlavní bude zářijový VI. Mezinárodní antropologický kongres, který město hostí a pořádá ve spolupráci s Českou společností antropologickou. „Muzeum pro širokou veřejnost zorganizuje také procházku po stopách Hrdličkových, kterou povede archivář pelhřimovského archivu Pavel Holub. Zájemci se mohou těšit na informace o osobnosti dr. Aleše Hrdličky a jeho rodiny z historicko-sociálního hlediska,“ prozradila Dagmar Kluchová a dodala, že chystají i tematickou výstavu. Hrdličkovo výročí doprovází také upomínkové předměty jako kapesní kalendářík na rok 2019, turistická známka nebo pamětní mince, kterou vydala Česká národní banka.