Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Udělejte s dětmi kouzelné Vánoce všemSama o sobě říká, že je obyčejnou maminkou dvou neobyčejných dětí. Dagmar Šimková spolu s manželem žije v Herálci na Havlíčkobrodsku a vychovává šestiletou Dášenku a čtyřletého Martínka – oba mají poruchu autistického spektra, a tak je jejich výchova práce na plný, spíše 24hodinový úvazek. Pro své, ale i cizí děti ráda vymýšlí zábavu, už vydala několik hravých knih a teď přišla s nápadem jak udělat kouzelné Vánoce všem. Zapojit se může každý.

Dagmar Šimková připravila sérii předloh, obrázků a šablon, které si můžete zdarma stáhnout na webových stránkách www.hraveknihy.cz a podle nich vyrobit vánoční přání nebo třeba papírovou ozdobičkou s fotkou nebo obrázkem pro rodiče, prarodiče nebo třeba aktuálně osamocené babičky a dědečky v domovech pro seniory, kam za nimi kvůli epidemiologickým opatřením už nějaký čas jejich blízcí nemohou.

„Tento projekt mě napadl na základě iniciativy party učitelů ze ZŠ Nový Bydžov. Měli naprosto báječný nápad, jak v této těžké době udělat radost lidem, ubytovaným v sociálních službách. Vyžádali si jména klientů a poprosili děti, aby jim napsaly dopisy, a udělaly jim tak radost. Každý dopis pak zalaminátovali, aby se mohl vydezinfikovat a poslali,“ prozradila Dagmar Šimková s tím, že když se jako milovnice dobrých skutků o nápadu dozvěděla, tak se zapojila a pro všechny zájemce šíření radosti vytvořila šablony na dopisy a ozdoby.

Na webových stránkách najdete jak šablony, tak možný postup, jak někomu udělat radost a také podrobný návod jak krásná přáníčka vyrobit a co všechno na jejich výrobu budete s dětmi potřebovat. Stejně je k dispozici i návod na výrobu originálních papírových ozdob s obrázky nebo třeba fotografiemi děti pro prarodiče.

„Pojďme udělat kouzelné Vánoce tím, že napíšeme dopisy, vytvoříme ozdoby a pošleme je tam, kde budou šířit dobrou náladu,“ vyzývá maminka Dagmar Šimková.

Hravé knihy mají u dětí úspěch

Dagmar Šimková začala vymýšlet zábavu pro své dvě děti tak, aby je podpořila v rozvoji, který je pro děti s poruchou autistického spektra velmi náročný. Když přišla na to, co Dášenku a Martínka baví, přetavila své zkušenosti na papír, nejprve do dětských básniček, později knižně vydaných, pak také do tzv. Hravých knih. „Jsou specifické především v tom, že obsahují pohyblivé kartičky připevněné pomocí suchých zipů. Pomáhají všem dětem rozvíjet jemnou motoriku, řeč a zároveň přispívají k lepšímu zapamatování textu. Jsou vytvořené na základě strukturovaného učení a tak, aby s dětmi doslova rostly,“ vysvětluje s nadšením Dagmar, kterou moc těší zájem o knížky z mateřských školek i pozitivní zpětná vazba od speciálních pedagogů. „Naše děti z nějakého důvodu nemají rády knížky, nerady poslouchají, když jim čtu pohádky, proto jsem musela přijít na jiný způsob, jak je zabavit a něco je naučit. Musí mít jiskru v oku. Pokud to funguje u našich dětí, pak nápady zpracovávám dále do knížek,“ vysvětlila maminka, které ne úplně jednoduchá životní situace rozhodně nezvala radost ani energii. „Moc mě těší, když se Dášenka a Martínek něco naučí a jsem ráda, že naše společné zkušenosti můžeme formou knížek předávat dál,“ uzavřela Dagmar Šimková.

  • Facebook
  • Twitter