Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Třebíč vyhrála druhý ročník soutěžě Slepá místa

/
/
/
506 Zobrazení



Ve čtvrtek 29. dubna skončil druhý ročník soutěže Slepá místa, v níž města a obce přihlašují své problematické lokality a soutěží o jejich inteligentní kamerové zabezpečení. Sedmičlenná expertní porota vybírala celkem ze 63 projektů ve dvou soutěžních kategoriích podle velikosti populace. Hlavní cenu pro města nad 10 000 obyvatel vyhrála Třebíč s jednou ze svých frekventovaných křižovatek. 

Výhrou je inteligentní kamerové stanoviště na míru, které ve vybraných lokalitách podstatně zvýší bezpečnost obyvatel nebo pomůže s monitoringem a regulací dopravy.

Které místo v republice nejvíce potřebuje kamerový dohled? Unikátní soutěž vyhrála křižovatka v Třebíči
Do druhého ročníku celostátní soutěže Slepá místa, kterou pořádá společnost Axis Communications ve spolupráci s expertními partnery, mohli zástupci měst a obcí přihlašovat své problémové lokality od konce ledna do 31. března 2021. Nezávislá porota složená ze sedmi odborníků na oblast zabezpečení, kriminality a smart city nyní zveřejnila výsledky hodnocení celkem 63 projektů z 55 měst a obcí. Porota rozhodovala podle tří hlavních kritérií: společenský přínos a efektivita instalace v daném místě, dosavadní aktivita obce při řešení problému a potenciál navrhované instalace k nasazení smart funkcí. Zvítězily nakonec nominace Třebíče, Jáchymova a městské části Praha-Lipence.

Třebíč: proč je dobré, aby byla křižovatka chytřejší
V kategorii měst nad 10 000 obyvatel zvítězil projekt z Třebíče, který získá inteligentní kamerové stanoviště na míru v celkové hodnotě až 150 000 Kč. Navrženým slepým místem je frekventovaná světelná křižovatka ulic Hrotovická a Kosmákova, dosud nestřežený dopravní uzel, kde město chce nejen monitorovat provoz vozidel a osob, ale na doporučení Policie ČR i detekovat vjezd či výjezd podezřelých či kradených vozidel. Proto bude kamerové řešení zahrnovat také software pro analýzu objektů a rozlišování registračních značek vozidel. „Porotu zaujal velmi precizně vypracovaný návrh a záměr města využít technologie nejen k inteligentnímu zabezpečení, ale také k vytváření dopravních statistik a řešení městské mobility v duchu smart city,” komentuje člen poroty Dalibor Smažinka ze společnosti Axis Communications.

Třicet procent obcí muselo škrtat rozpočty na zabezpečení kvůli pandemii
Města a obce, které se soutěže účastnily, svými registracemi zároveň vytvořily zajímavý přehled o bezpečnostních potřebách v České republice. Kromě problémových ulic patřily k nejčastěji nominovaným slepým místům stanoviště odpadových kontejnerů nebo skládka (12 přihlášených projektů) a dále dětská hřiště a sportoviště (10 projektů).

Statistika soutěže Slepá místa 2021

Součástí letošního ročníku soutěže byl i dotazník připravený ve spolupráci s odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Mimo jiné v něm 30 % respondentů z měst a obcí uvedlo, že museli škrtat rozpočty na zabezpečení kvůli pandemii koronaviru. „Dalším poznatkem z letošního ročníku soutěže je, že zatímco většina měst a obcí stále vnímá kamery hlavně jako nástroj k omezení kriminality, někteří zastupitelé už hledí dál. Kamerový systém totiž může sloužit jako síť víceúčelových senzorů a pomáhat třeba s monitoringem životního prostředí nebo, jak ukazuje příklad Třebíče, přispívat k chytré městské mobilitě,“ uzavírá Dalibor Smažinka.

Informace o vítězích soutěže a další detaily na: www.slepamista.cz.

 

  • Facebook
  • Twitter