Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Traviči se Vysočině nevyhýbají, poslední obětí je samice orla mořského

/
/
/
1009 ZobrazeníByl 17. listopad a žena, která v lese nedaleko rybníka Piknůsek u Moravce na Žďársku hledala zatoulaného psa, objevila mrtvého orla mořského. Později výsledky pitvy a laboratorních rozborů Státního veterinárního ústavu v Jihlavě prokázaly a policie potvrdila, že samice uhynula na otravu karbofuranem.

„Nejde o jediný letošní případ podobné otravy jednoho z nejjedovatějších pesticidů. K nám do stanice se na konci září dostalo otrávené káně lesní, které někdo našel u necelé tři kilometry vzdáleného rybníka Kuchyň u Pikárce na Žďársku. Naštěstí se podařilo káně zachránit, což byl téměř zázrak, protože ve více než 90 % případů se takto otrávené zvíře zachránit nepodaří,“ uvedl ředitel Záchranné stanice Pavlov Zbyšek Karafiát s tím, že v letošním roce na stanici řešili dvě otravy karbofuranem. „Pokud podobný případ objevíte, nebo najdete i mrtvá zvířata, u kterých máte podezření na otravu, budeme rádi, když k nám na stanici zavoláte a my už šetření možné otravy zajistíme,“ doplnil Zbyšek Karafiát.

Odborníci přitom upozorňují na fakt, že objevených případů otravy je maximálně 10 % z celkového stavu. „Mám na starosti celou republiku a do této chvíle jsme letos řešili 25 případů,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká. Je zapojená do projektu Pannon Eagle Life, který má za cíl zvýšit intenzitu potírání ptačí kriminality a provádět další akce na ochranu orlů i jiných dravců na území Česka, Maďarska, Slovenska, Rakouska a Srbska. V loňském roce přitom ornitologové na území Česka evidovali rekordních 102 otrávených zvířat.

Karbofuran otráví až čtyři zvířata v řadě

Na otráveném krkavci, který sežral otrávené vejce, si chtěl pochutnat luňák červený. Bohužel i on okamžitě uhynul. Foto: Karel Makoň, DESOP Plzeň

Klára Hlubocká se na místo vydala brzy po ohlášení případu. Spolu se svým speciálně vycvičeným parťákem retrívrem Vikym prohledávala několik dní místo nálezu i okolí s cílem objevit otrávenou návnadu a traviče usvědčit. „Je prokázáno, že karbofuran dokáže sekundárně otrávit až čtyři zvířata v řadě za sebou. Například otrávené vejce sežere krkavec a uhynulého krkavce zase luňák červený, který na otravu také zajde,“ uvádí jeden z reálných příkladů Klára Hlubocká, která se svým retrívrem Samem dříve pátrala po pohřešovaných lidech a od roku 2017 se spolu se čtyřnohým kolegou Vikym specializuje právě na otrávené návnady a nelegálně zabité ptáky. Jakmile nálezy nafotí a zadokumentuje, předává je policii, se kterou spolupracuje.

„Případem se zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Žďár nad Sázavou. Případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat,“ potvrdila tisková mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Dana Čírtková.

Na Vysočině se letos vylíhlo 14 mláďat orlů mořských

Samice orla mořského hnízdila nedaleko místa, kde uhynula. „Letos evidujeme 15 hnízd orlů mořských, přitom v dalších čtyřech případech nemáme lokality přesně dohledané. Orlové mořští úspěšně zahnízdili v sedmi případech a vyvedli 14 mláďat. Ohrožuje je však těžba kůrovcového dřeva, jestřábi a pravděpodobně nejvíce bohužel lidé,“ informoval ornitolog Tomáš Kněžíček, který nedaleko místa nálezu uhynulé orlice žije, a oblast má tak velmi dobře zmapovanou. Dohledává hnízda, díky spolupráci s Krajem Vysočina zajišťuje ochranu hnízdišť, tedy konkrétně ji domlouvá s majiteli lesů, a celkově život orlů mořských na Vysočině monitoruje. Upozorňuje, že přestože je jakékoli pokládání otrávených návnad nelegální už více než 40 let, dochází k němu v současnosti v takovém rozsahu, že může během několika málo let způsobit vymizení orlů mořských z České republiky.

  • Facebook
  • Twitter