Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Tomáš Souček patronem fotbalového turnaje v Pelhřimově

/
/
/
927 ZobrazeníJedna hra, jedna duše. To je motto mezinárodní osvětově sportovní akce (nejen) pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním s názvem EASI CUP 2022, která se bude konat od 11. do 15. července v Pelhřimově. Od února zároveň poběží facebooková kampaň, která má za cíl oslovit širokou veřejnost.

Kampaň bude informovat o problematice duševního zdraví, kde hledat podporu v případě duševních potíží, ale také o pozitivním vlivu pohybu a sportu na duševní zdraví. Patronaci nad tímto fotbalovým turnajem převzal jeden z nejlepších českých fotbalistů současnosti, kapitán české reprezentace, klíčový hráč West Ham United a rodák z Havlíčkova Brodu Tomáš Souček. Akce láká i ambasadory a těmi prvními jsou kanoisté Lukáš Rohan, stříbrný olympionik z Tokia, a Tereza Fišerová, bronzová medailistka z MS v Rio de Janeiru. EASI CUP 2022 pořádá v rámci oslav třicetiletého výročí od svého založení FOKUS Vysočina, který poskytuje komplexní péči lidem s duševním onemocněním na Vysočině a Hlinecku. Na akci také spolupracují střešní mezinárodní organizace EASI a ENALMH.

„EASI CUP je mezinárodní fotbalový turnaj pro hráče se zkušeností s duševní onemocněním a nejenom pro ně. Díky fotbalu se smazávají rozdíly mezi našimi handicapy. Při hře jsme všichni zapálení dát gól, uspět, zažít radost společně se svým týmem. Naše starosti a omezení ustupují do pozadí. Sport a pohyb pomáhá udržet si své duševní zdraví a pohodu. A to je hlavní poselství celého turnaje a celé akce,“ uvádí Anna Šimonová, ředitelka FOKUSu Vysočina.
Smyslem akce je upozornit na téma duševních onemocněních, které je v naší společnosti stále tabuizováno a zatíženo mnoha mylnými představami a předsudky. Nějakou formou duševního onemocnění přitom v České republice trpí čím dál více lidí. Podle posledních statistik s ním má zkušenost každý pátý člověk.

„Jsme velice potěšeni, že patronát nad touto významnou akcí převzal právě Tomáš Souček, vynikající fotbalista, člověk, ale také rodák z Vysočiny. Je to skvělý příklad toho, jak profesionálové mohou podpořit tak významnou akci s osvětovým přesahem. Vysílá to pozitivní zprávu celé společnosti,“ komentuje Jan Drobný, manažer akce.

Tomáš Souček dodává: „Jsem rád, že jsem se mohl stát patronem EASI CUP 2022, která se navíc pořádá v regionu, kde jsem vyrostl. Věřím, že takovéto akce mohou pomoci jednak lidem s duševním onemocněním cítit se lépe ve společnosti, ale pomohou také bořit mýty spojené s jejich nemocí. Proto doporučuji sledovat facebookovou stránku EASI CUP 2022, na které poběží kampaň, v rámci které se v krátkých videí představí jednak profesionální sportovci, odborníci z oblasti duševního zdraví, ale také lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří mohou být v mnoha ohledech velmi inspirativní pro nás pro všechny.“

Fotbalový turnaj se koná od 11. do 15. července 2022 na pelhřimovském fotbalovém stadionu. Kromě mnoha tuzemských týmu se představí i zahraniční fotbalisté. „Prvními oficiálně přihlášeným zahraničními týmy jsou například Red Cross Kickers z Německa, liverpoolští Football Therapy, manchestrovští Grassroot, Grampian Strikers ze Skotska či holandští Amerfoortt. Víme, že přijedou i další týmy např. z jihu Evropy,“ jmenuje namátkou manažer akce Jan Drobný.
Chybět nebudou ani domácí Highlandeři. „Náš tým se turnaje EASI CUP zúčastnil v roce 2019 poprvé a měl obrovský úspěch. Věřím, že na něj znovu naváže,“ říká s úsměvem Anna Šimonová.

Havlíčkobrodský rodák Tomáš Souček, hráč West Ham United

„Uspořádat mezinárodní fotbalový turnaj pro 20 týmů z celé Evropy není nic lehkého. Přistupujeme k tomu proto s respektem a zodpovědností. Na druhou stranu už nyní víme, že na to nejsme sami,“ vyzdvihuje Anna Šimonová.
Akcí totiž žije takřka celý Pelhřimov. EASI CUP 2022 podporuje město Pelhřimov, FK Maraton Pelhřimov, místní organizace, ale i členové řady místních spolků a dobrovolných hasičů. Podpoří ji i Fotbalová asociace České republiky. „Fotbalové aktivity pro lidi s duševním onemocněním podporujeme dlouhodobě. Má to velký smysl a přesah do společnosti, proto určitě nebudeme chybět ani v Pelhřimově,“ podotýká Michaela Veselá z oddělení sociálních projektů FAČR.„Dokážeme všem divákům a sportovcům připravit nejen nevšední sportovní zážitek, ale i týdenní akci, kde mohou poznat, jak jsou lidé v Pelhřimově pohostinní a umí se bavit a držet za jeden provaz,“ dodává Anna Šimonová.

  • Facebook
  • Twitter